Tragédi

Antické drama

Třetí premiérou olomouckého Divadla na cucky v právě probíhající sezóně budou Tragédi režiséra Šimona Spišáka. Titul slibuje navzdory svému názvu spoustu zábavy, ale i odkazy na antické drama a zkoumání divadla jako společenského jevu. Proč lidé chodí do divadla? A proč ti, kteří nechodí, nechodí?, ptají se inscenátoři novinky, která bude mít předpremiéru 3. května. Oficiální premiéru si pak odbude v rámci mezinárodní přehlídky 27. Divadelní Flora o týden později, 10. května.

„Otázkou, proč lidé chodí do divadla, se zabývám už od dob svých studií. Odpověď jsem zatím ale nenašel,“ přiznává režisér Šimon Spišák, vyhledávaný tvůrce komediálních inscenací. Pro Divadlo na cucky připravil před pěti lety netradiční úpravu tradiční pohádky Tři oříšky, která se dodnes těší oblibě publika a divadlo s ní pravidelně hostuje i mimo Olomouc. Zkoumání motivací návštěvníků divadel bere i v připravované novince s nadhledem: „Tragédi se ptají, proč by lidé měli chodit do divadla, nebo proč chodí, nechodí, proč jich chodí málo a proč to málo vůbec chodí, a tak dále.“

Šimon Spišák si ke spolupráci, stejně jako v případě Tří oříšků, přizval scénografa Karla Czecha. Na jevišti se v jím navržených starověkých tógách a s antickými gesty budou pohybovat Klára Bulantová, František Maňák a Jakub Spišák. „Myslím si, že tragédie jsou nejlepší komedie a naopak,“ odpověděl na otázku svých žánrových preferencí posledně jmenovaný herec Jakub Spišák. Tragédi mají podle slov inscenátorů potenciál přitáhnout a pobavit široké spektrum diváků. „Hledají odpovědi na současné otázky v minulosti, v kolébce divadla. Odkazují na antické drama nejen obsahově, ale hlavně významově. Vrací se k základním charakteristikám a smyslu vzniku divadla,“ vysvětlila Silvia Vollmann, umělecká šéfka divadla. „Divadlo v antickém Řecku se hrálo pro všechny bez rozdílu, nebylo součástí prestiže elity. Periklés dokonce zavedl příspěvek pro každého občana na lístek do divadla. Antické divadlo tedy bylo založené na demokratických principech, které jsou dnes v neustálém ohrožení,“ připomněla Vollmann.

Divadlo na cucky touto repertoárovou novinkou zároveň pokračuje v jasně nastavené dramaturgii autorského divadla se zaměřením na aktuální celospolečenská témata. „V současnosti je návštěvnost divadel kolísavá. Divadlo na cucky si už roky drží nejnižší cenu vstupenek mezi olomouckými divadly, navzdory tomu, že v něm působí profesionální herci a herečky, renomovaní režiséři a režisérky a stabilně tvoří vlastní autorský repertoár, který má celorepublikový ohlas. Věříme, že umění má být přístupné všem, proto uvádíme v každé sezóně i několik představení úplně zdarma,“ upozornila dále Vollmann a dodala: „Tragédi budou rozhodně diváckým titulem, plným nadhledu, humoru a bizáru, jak jej známe z rukopisu režiséra Šimona Spišáka.“

Tragédy Divadla na cucky mohou zájemci navštívit od 3. května, po festivalovém uvedení v rámci programu 27. Divadelní Flory budou pak k vidění do konce sezóny ještě třikrát, 27. května a 28. nebo 29. června.

Více informací o titulu a předprodej vstupenek naleznete na webu www.divadlonacucky.cz.

Zdeněk Vévoda

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..