Numbers

Hra o zkáze, která visí nad dnešním světem

První premiérou Divadla na cucky v novém roce bude mezinárodně obsazená inscenace Numbers. Multižánrový projekt, volně inspirovaný současným ukrajinským literárním dílem, přijel do Olomouce realizovat režisér Lex Shcherbakov. Diváci se s novinkou seznámí poprvé v sobotu 10. února.

„Mám k Divadlu na cucky docela silnou vazbu. První seznámení proběhlo asi před pěti až šesti lety, vedl jsem tu i workshop fyzického divadla,“ vysvětluje Shcherbakov svoje spojení s nezávislou olomouckou scénou. „Okamžitě jsem se do tohoto místa zamiloval. Jde o velmi útulné divadlo s jedinečným kreativním týmem,“ doplňuje režisér a choreograf z Izraele, který našel útočiště pro svou tvorbu u našich západních sousedů. Divadlo na cucky jej nyní angažovalo k přípravě nového titulu, jenž bude propojovat nejen umělce z okolních zemí, ale i prvky různých druhů divadla. „Z minulosti máme v našem repertoáru zkušenosti jak s prostředky loutkového, tak fyzického divadla. Během působení na Dolním náměstí ale půjde o vůbec první projekt podobného typu, který je bude kombinovat nejen s činoherním divadlem, ale i s divácky atraktivní formou live cinema,“ popisuje umělecká šéfka divadla Silvia Vollmann.

Inscenační tým, se kterým Shcherbakov spolupracuje, tvoří dvě ukrajinské herečky (Daria Novikova, Maria Tatarynova), jeden slovenský a jeden český tanečník (Ivan Vanko, Ondřej Lipovský), výtvarnou složku připravuje německá dvojice Mark Klawikowski a Anna Mönnich, zvukovou zase česká sound designérka Natálie Pleváková. Téma však spojuje bezesporu všechny a najdou se v něm i mnozí diváci – uvězněná společnost, která se snaží překonat obavy a získat svobodu. „Během jednoho workshopu v Brně jsem se potkal s Dariou Novikovou, která přišla s nápadem zpracovat hru Olega Sencova Numbers. Přečetl jsem si ji a nechal se jí volně inspirovat. Totálně odráží vše, co se nyní ve světě děje,“ uvádí Shcherbakov a pokračuje: „Numbers možná připomíná dystopická díla jako 1984 nebo film Brazílie a jiné. Ale my se nezaměřujeme na systém nebo detaily uspořádání totalitní společnosti. Chceme v rámci možností ukázat osudy konkrétních představitelů totalitních komunit. Jejich hloupost, ztracenost a bohužel i nedostatek naděje na proměnu. Toto dílo je o zkáze, která visí nad dnešním světem.“

Inscenace Numbers má naplánovanou premiéru na sobotu 10. února v 18.30. Ve stejný čas ji pak diváci mohou navštívit i během dalších dvou večerů, v pondělí 12. února navíc s besedou po představení. Předprodej vstupenek na tuto novinku, která je podle anotace „English friendly“ a s níž Divadlo na cucky plánuje hostovat převážně v zahraničí, najdou zájemci na webu www.divadlonacucky.cz.

Numbers

Hrají
Daria Novikova
Ivan Vanko
Maria Tatarynova
Ondřej Lipovský

Režie
Lex Shcherbakov

Hudba
Natálie Pleváková

Výprava a loutky
Mark Klawikowski

Live Cinema
Anna Mönnich

premiéra
10. února 2024

délka
60 min.

 

 

Foto: Petr Chodura

Zdeněk Vévoda

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..