Kontroverzní proces sloučení dvou velkých organizací

Moravská filharmonie Olomouc ztrácí důvěru v transparentnost procesu sloučení s Moravským divadlem Olomouc

Dne 18.1. 2024 se v olomoucké Redutě uskutečnilo další setkání zaměstnanců Moravské filharmonie Olomouc s náměstkem pro kulturu a školství Magistrátu města Olomouce, panem Viktorem Tichákem. Tentokrát nepřišel sám, neboť hlavním tématem bylo představení tzv. manažera sloučení. Tento manažer by dle důvodové zprávy, kterou Tichák předložil na posledním zasedání zastupitelstva města Olomouce, měl připravit celý kontroverzní proces sloučení či splynutí dvou příspěvkových organizací města – Moravské filharmonie Olomouc a Moravského divadla Olomouc a to po právní, formální a také provozní stránce.

Po krátkém úvodu byl zaměstnancům MFO jakožto manažer sloučení představen pan David Gerneš, současný ředitel MDO, což vzbudilo v plénu nemalé rozčarování.

Jednotícím prvkem nespokojených hlasů zaměstnanců byl možný a vysoce pravděpodobný střet zájmů pana ředitele Gerneše. Dle filharmoniků totiž, jakožto současný ředitel MDO, není už z podstaty věci schopen dostát požadavku rovného přístupu k oběma organizacím v rámci následného procesu slučování a zdaleka nejen to.

Mějme na paměti, že již v březnu tohoto roku by dle důvodové zprávy mělo být vyhlášeno výběrové řízení na ředitele budoucí nové zastřešující organizace, sdružující MFO a MDO. Bude pan ředitel Gerneš aspirovat i na tuto pozici? Jaká bude přesná role, velikost a autonomie a způsob fungování MFO v nové  instituci?

Tyto a další otázky se ozývaly z řad rozmrzelých zaměstnanců, ale bohužel zůstaly bez kontrétních odpovědí. Pan náměstek Tichák s ředitelem Gernešem představili pouze jediné nové stanovisko a sice, že ona tolik skloňovaná analýza bude v dalším procesu pouze inspirací, nikoliv dogmatem pro další kroky. Reálně tedy stále není dán jasný cíl transformace, tím méně jak k němu dospět.

Filharmonici v debatě opakovaně poukázali mimo jiné i na fakt, že nejistota plynoucí z nejasné budoucnosti se musí časem zákonitě projevit nejen na rozsahu nabízených kulturních služeb, ale hlavně na jejich kvalitě, neboť už v současné době se začíná projevovat tendence odlivu špičkových hráčů do těles s předvídatelnější budoucností.

Výsledkem debaty bylo zklamání a rozhořčení zaměstnanců nad způsobem optimalizace kulturních příspěvkových organizací města. Na základě vyznění celého setkání, ztráty důvěry a jmenování ředitele MDO pana Davida Gerneše do funkce manažera sloučení zaměstnanci MFO deklarují několik následných kroků.

Jedná se o zaslání otevřeného dopisu primátorovi města Olomouce panu Miroslavu Žbánkovi (text otevřeného dopisu přiložen k tiskové zprávě).

Abonentní koncert filharmonie oděné v protestních tričkách „My jsme MFO“, kterými zaměstnanci vyjadřují zásadní nesouhlas se způsobem řešení financování a budoucího fungování MFO.

Spuštění facebookového profilu „My jsme MFO“, který bude přinášet aktuální informace ohledně vývoje slučování organizací a napomůže veřejné debatě, která se díky nedostatku informací nikterak neodehrála.

Zorganizování speciálního vystoupení pro sympatizanty a podporovatele MFO. Výtěžek z této akce pak má být předán jako symbolická pomoc statutárnímu městu Olomouc, při řešení tíživé situace financování zřizované kultury.

Jakub Látal

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..