Z jeviště i na obrazovky

Český Dramox nabídl za tři roky představení ze 180 divadel online

Zpřístupnit na své platformě přes 400 představení ze 180 divadel, kterým poslali přes 25 milionů korun, a uzavřít spolupráci takřka se stovkou kin – takových výsledků dosáhl český Dramox po třech letech fungování. Diváci si díky němu přehrají divadelní představení přímo ve webové nebo mobilní aplikaci, nově si na ně ale mohou zajít i do kin. Dramox tak dělá kulturu přístupnější a dostává lásku k divadlu mezi více lidí. Díky digitalizaci představení navíc pomáhá i samotným divadlům a umělcům – představení totiž mohou diváci zhlédnout ještě dlouho po derniéře. Za vývojem platformy stojí české vývojářské studio ELEVUP, díky kterému Dramox ušetřil 40 % nákladů.

„Dramox nabízí divákům kvalitně strávený čas s tím nejlepším, co můžete na divadelních prknech najít. I skvělé představení vydrží na jevištích pár sezón, chtěli jsme proto nabídnout způsob, jak si umělecká díla užít i po derniéře, a to i z pohodlí domova nebo třeba na cestách. Žene nás kupředu pomoc divadlům i propojování umělců a fanoušků jejich skvělé tvorby,“ vysvětluje vznik platformy její CEO Martin Zavadil.

Za tři roky působení dokázal Dramox zpřístupnit obsah 180 českých divadel, který si diváci mohou přehrát prostřednictvím mobilní aplikace i webové stránky Dramox.cz. Nově se navíc divadelní představení dostávají také na filmová plátna, v současné době spolupracuje Dramox s necelou stovkou českých kin. Jedním z prvních představení, které budou mít příležitost diváci v kině zhlédnout, je komedie Koule o koulařce Heleně Fibingerové. Dramox si od spolupráce s kiny slibuje nabídnutí obsahu co nejširšímu publiku, což promítá i do svých dalších aktivit. „Rozjíždíme také spolupráce s dalšími firmami či třeba mobilními operátory, kteří by tak mohli divadelní představení dostat rovněž do svých platforem a mobilních aplikací. Mimo to se věnujeme neziskovým projektům zaměřeným na žáky ve školách či pacienty v nemocnicích a pomáháme divadlům i na válkou zasažené Ukrajině,“ dodává Zavadil.

S interním vývojem bychom Dramox asi nespustili

Dramox vznikl uprostřed covidové pandemie v roce 2020, která tuzemská divadla uzavřela. Nynější CEO firmy Martin Zavadil se tehdy společně se zakladatelem Livesportu Martinem Hájkem rozhodli pomoci kulturnímu odvětví a pustili se do kompletního vytvoření VOD (video-on-demand) platformy. S tímto nelehkým úkolem se obrátili na české vývojářské studio ELEVUP, které nový portál zvládlo od základu postavit a rozjet za pouhých pět měsíců.

Studio ELEVUP se postaralo o kompletní přepis backendu, frontendu a následné migrace dat do nové verze platformy. Sázka na zkušeného externího dodavatele ušetřila týmu Dramox více než 40 % nákladů, které by jinak muselo investovat navíc, pokud by se rozhodl pro vlastní vývoj. „Interní IT je důvod, proč umře velká část projektů. Díky ELEVUPu jsme Dramox spustili za pět měsíců. Bez něj bychom jen půl roku hledali lidi a vytvářeli interní tým a další měsíce teprve strávili realizací nového webu. A kdo ví, jestli bychom jej nakonec vůbec spustili,“ vzpomíná Martin Zavadil.

Právě snaha o interní vývoj, najímání náhodných kontraktorů z trhu či tendence tříštit vývoj mezi více dodavatelů jsou častým důvodem, proč se zadavatelským firmám vývoj protáhne a prodraží. „Firmy v dnešní době spotřebovávají obrovské náklady na provoz interních IT kapacit, které často nedodávají kvalitní výsledek za rozumnou dobu. V ELEVUPu jsme naopak tým skvěle sladěných, ryze seniorních vývojářů s byznysovým smýšlením, kteří rozumějí potřebám zákazníků a neztrácejí čas zbytečnostmi. Dokážou tak produkt dodat kvalitně ve velmi rychlém čase, čímž klientovi šetříme náklady,“ uzavírá Daniel Jay Lett, CEO ELEVUPu.

Legenda: modrá – reálné náklady na vývoj firmou ELEVUP, červená – průměrné náklady na vývoj pomocí interního týmu

Majk Šenkeřík

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..