Z barokní Itálie do současného Japonska

Komorní řadu Atria Žižkov zahájí vycházející hvězda klavírní interpretace, Tomáš Vrána

 Pro návštěvníky, kteří po prázdninách nemají dost cestování, má Atrium Žižkov dobrou zprávu. Druhý ročník Komorní řady zahájí Tomáš Vrána, jeden z nejzajímavějších klavíristů mladé generace. V úterý 12. září zve Atrium příznivce vážné hudby na výpravu z barokní Itálie, přes romantické Maďarsko a Francii až do Japonska. Cyklus sestává ze čtyř výjimečných večerů, které lákají nejen špičkovým programem, ale i vstřícnou cenou. Žižkovské Atrium chce totiž kvalitní program nejen nabízet, ale i zpřístupňovat – a to co nejširší veřejnosti.

Program zahajovacího večera tvoří pečlivě sestavený kaleidoskop žánrů a epoch. Koncert otevře sonáta barokního mistra Domenica Scarlattiho, následovat budou skladby romantiků Fryderyka Chopina a Franze Liszta. Do meditativní a melancholické nálady uvedou posluchače Plejádové tance japonského skladatele Takashiho Yoshimatsu, z níž je vzápětí vytrhne ohňostroj barev Oliviera Messiaena – Pohled ducha radosti z cyklu Dvaceti pohledů na Ježíška. V závěru zazní jediné, avšak impozantní dílo, a sice Lisztův „opus magnum” – Sonáta h moll pro klavír.

„Koncepce Komorní řady vychází z širší dramaturgie, která myslí na všechny žánry, období a posluchače. Kvalitní program chceme posluchačům nejen nabízet ale i zpřístupňovat,“ říká Marie Kašparová, ředitelka příspěvkové organizace Kultura Praha 3, která Atrium zastřešuje. „V Atriu se snažíme řídit inkluzivitou, a s tím jde ruku v ruce i cenová politika vycházející vstříc seniorům a studentům. Pro ně zlevněná abonentka na všechny čtyři koncerty vyjde jen na 800 korun,“ dodává.

V rámci řady čekají posluchače celkem čtyři výjimečná vystoupení. Po klavírním recitálu bude následovat Belfiato Quintet (listopad 2023), z České filharmonie do Atria dorazí duo Jiří Vodička a David Mareček (únor 2024) a cyklus uzavře mladé smyčcové uskupení Ševčík Quartet. Ryze domácím výběrem interpretů se Atrium připojuje k oslavám Roku české hudby 2024.

Abonmá je k zakoupení v síti goout.

Komorní řada Atria na Žižkově
2023/2024

  1. 9. 2023 – Tomáš Vrána / klavír
  2. 11. 2023 – Belfiato Quintet
  3. 2. 2024 – Jiří Vodička a David Mareček
  4. 4. 2024 – Ševčík Quartet

Justyna Suma

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..