Ve znamení dne tance přináší duben dvě pohybové premiéry!

Mezinárodní den tance

Poslední dubnovou sobotu jako tradičně slavíme Mezinárodní den tance, proto jsme se rozhodli i celý duben pojmout jako oslavu tance a uspořádat hned 3 události plné pohybu a radosti z něj. A abychom ji dopřáli opravdu všem, máme něco pro “hýbače” i “koukače” a máme něco venku i uvnitř!

Ostravská premiéra outdoorové performance odstartuje předávání letošních Moravskoslezských kulturních Cen Jantar

Nutkavá potřeba hýbat se, zůstat v kontaktu, cítit propojení a energii sdíleného zážitku. To vše se snažila zachytit německá oceňovaná choreografka Ceren Oran ve svém projektu The Urge. Jeho unikátní česko-slovenské uvedení jsme si pro Vás připravili jako ostravskou premiéru při speciální události udílení Moravskoslezských kulturních cen Jantar, které proběhne v pondělí 17. dubna v porubském Domě kultury Poklad.

Duše MOVE Ostrava, Jana Ryšlavá, zde loni Kaleného Jantara boso převzala, a nyní slavnostní předávání jako performerka odstartuje. Společně s dalšími šesti tanečníky a saxofonistkou Marcelou Kučovou totiž na prostranství před DK Poklad vystoupí v rámci unikátního česko-slovenského uvedení projektu The UrgePřijďte poznat sílu pohybového představení ve sdíleném veřejném prostoru a objevit ho novýma očima.

Workshopový víkend nabídne lekce Fyzického divadla, Floorworku, Jógy i upside down prvků

Ještě před The Urge proběhne další z řady oblíbených víkendů MOVEment Intensive, během kterých se zaměřujeme na vzdělávání naší komunity a nabízíme proto Ostravanům pohybové workshopy – ať už ty tradiční nebo takové, které se zde těžko hledají.

A přesně ty méně obvyklé ale přesto poptávané proběhnou už tento víkend! Konkrétně lekce Fyzického divadla a Floorworku slovenského perfomera Andreje Štepity. Jedná se o skvělou přípravu pro herce a tanečníky, kteří chtějí rozšířit škálu svých interpretačních možností, ale také pro amatéry, kteří jen rádi objevují nové formy pohybu. Andrej Štepita je známý svým eklektických přístupem k pohybu a individuálním přístupem ke každému tělu. Vždy hledá, a většinou i nachází, tu nejefektivnější variantu pro každé momentum.

Druhou polovinu workshopů povede Jana Ryšlavá, která si pro “hýbače” připravila oblíbené lekce Jógy a hravý workshop Movement flow & upside down prvky. Ten je skvělou příležitostí pro objevování možností vlastního těla a jejich posouvání.

MOVEment Instensive proběhne v sobotu 14. a v neděli 15. dubna v tělocvičně ZŠ Waldorfská. Zájemci si mohou koupit vstupenku na jednotlivé lekce, nebo výhodnou kombinaci bloku každého lektora. Takto získají během jednoho víkendu velmi efektivní a ucelenou dávku vědomostí a pohybu.

Česká premiéra performativní přednášky o strachu beze strachu

Jak vlastně vypadá strach? Je možné ho nějak využít? Může být dokonce hnací silou důležité životní změny? Tyto a další otázky si položily terapeutka Iveta Zedková a performerka Jana Ryšlavá za účelem zkoumání projevů strachu na těle jedince i ve společnosti. Výsledkem je velmi unikátní a komorní formát performativní přednášky, který zve diváka do role výzkumníka i (sebe)zkoumaného v dialogu se (svým) strachem.

Projekt Bod obratu tak na základě dostupných poznatků z oblasti psychologie, neurověd a žitých zkušenstí zkoumá vrstvy a prostory strachu a jeho prožívání pomocí těla v pohybu.

Česká premiéra proběhne v Ostravě v úterý 25. dubna ve Studiu G.

Vstupenky si mohou diváci zakoupit již nyní na webu www.moveostrava.cz

Lucie Sembolová

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..