Od krádeže slavného Schefflerova obrazu z kostela v Martínkovicích uplynulo 32 let

Chrám se dočká instalace jeho kopie

Od krádeže slavného Schefflerova obrazu z kostela v Martínkovicích uplynulo 32 let. Nyní se chrám dočká instalace jeho kopie

Broumovsko – Osazení hlavního oltáře kostela sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích kopií Schefflerova obrazu už nic nebrání. Po přezkoumání žádosti dali záměru zelenou památkáři z Královéhradeckého kraje. Snaha navrátit kostelu jeho autenticitu je tak zase o krok blíž.

Hlavní oltář reprezentuje kvalitní umělecko-řemeslné dílo ze začátku 18. století, jehož součástí byl i původní obraz sv. Jiří před císařem Diokleciánem od Felixe Antonína Schefflera, barokního malíře dlouhodobě působícího ve službách českých benediktinů.

Po dlouhých 32 letech se kostel v Martínkovicích konečně dočká alespoň kopie malby F. A. Schefflera, který je také autorem nástěnných maleb uvnitř nejstaršího ze svatostánků broumovské skupiny kostelů. Repliku zhotovil český výtvarník Jan Bohuš. „Chrámu z konce 17. století se tak navrátí částečná zašlá krása, o níž kostel přišel během komunismu a následnému vykradení zkraje 90. let,“ raduje se broumovský farář Martin Lanži.

Původní obraz ukradl v roce 1991 neznámý zloděj, který jej o tři roky později prodal v aukci vídeňského Dorothea. V současné době nikdo nezná majitele ani místo, kde se slavná malba nachází. Od roku 1999 zdobil oltář obraz sv. Martina a sv. Jiří od ukrajinského malíře Vjačeslava Iljušenka, který působí v České republice.

„Je to neuvěřitelný příběh, který snad jednou bude mít šťastného konce. Nyní se aspoň podařilo schválit osazení oltáře kopií původního obrazu, a to považuji za velký úspěch,“ komentuje rozhodnutí dlouhodobý podporovatel obnovy broumovských kostelů, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Schefflerova malba se stejně jako další autorovy obrazy a fresky vyznačuje pečlivou kresbou se smyslem pro detail, precizně vedenými tahy a lavírováním, jímž je dosaženo plastičnosti. Hlavní oltář je nedílnou součástí nemovité národní kulturní památky, kostela sv. Jiří a sv. Martina, jenž je vyzdoben freskami s náměty ze života sv. Jiří a sv. Martina. Hlavní oltář je z konce 17. či začátku 18. století. Po stranách retabula jsou umístěné sochy sv. Vavřince a sv. Štěpána.

Adam Baštinec, tiskový mluvčí
Tomáš Zdechovský, europoslanec

pro Taneční magazín 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..