NordOst

Repríza inscenace a mrazivé vyprávění reportéra o jednom z nejhorších teroristických útoků v Rusku

Přijměte pozvání na unikátní reprízu inscenace NordOst v Divadle v Řeznické, která se uskuteční ke smutnému dvacetiletému výročí teroristického útoku na moskevské divadlo na Dubrovce. Po představení bude následovat debata moderovaná Jindřichem Šídlem s reportérem Jakubem Szántó, který byl v době zásahu přímo na místě. Přijďte si poslechnout mrazivé vyprávění reportéra o jednom z nejhorších teroristických útoků v historii Ruska.

Název hry Torstena Buchsteinera i její děj se inspiroval stejnojmenným ruským muzikálem, během jehož produkce v roce 2002 skupina čečenských ozbrojenců přepadla moskevské divadlo na Dubrovce a vzala 850 lidí jako rukojmí. Během akce a po ní zemřelo něco kolem 170 lidí, většina z nich na otravu plynem, který ruská armáda použila proti teroristům.

NordOst není ryze politickou hrou; ze střípků monologů tří žen, které se nečekaně a mnohdy se šokujícími zjištěními prolnou v několika dialozích, sledujeme nejen vývoj celé tragédie, ale především jejich osudy, postoje a názory.

Inscenace, která měla premiéru 28. 9. 2020, se pravidelně reprízuje v Divadle v Řeznické. Vřelého diváckého ohlasu se dočkala také na Národní přehlídce amatérského divadla Jiráskův Hronov 2022, kde proběhla jako inspirativní představení pro amatérské divadelníky. Za rok 2021 byla inscenace nominována na cenu za nejlepší inscenaci a stala se redakční volbou v anketě na serveru i-divadlo.cz

 

Hrají: Barbara Lukešová, Anna Fixová a Annette Nesvadbová

Autor: Torsten Buchsteiner

Překlad: Michal Kotrouš

Režie: Lukáš Pečenka

Scéna a kostýmy: Jozef Hugo Čačko

 

Helena Plicková

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..