Udržujte své taneční šaty ve formě!

Nádherný taneční kostým na parketu zazáří. Ale co potom, až reflektory zhasnou?

Máte doma tanečnici nebo jste sama tanečnicí, která se chystá na vystoupení? Pak už máte jistě připravený nádherný kostým, v kterém na tanečním parketu zazáří. Co ale s ním potom, když reflektory zhasnou? Na to se podíváme v našem článku.

Taneční kostýmy na sobě mívají bezpočet ozdob, korálků, peříček, flitrů nebo třásní. To záleží na tom, jakému tanci se věnujete. Nejkomplikovanější kostýmy bývají na orientální tance nebo latino či standard. O mnoho menší údržbu vyžadují baletní kostýmy a oblečení na streetdance.

Trikoty, legíny, bolerka a trička, která se nosí na tréninky, můžete klidně prát doma v pračce. Bývají vyrobeny z běžnějších materiálů a už při výrobě se počítá s tím, že se budou prát poměrně často. Prát je navíc můžete na nižší stupeň, protože obvykle nebývají příliš špinavé.

Trochu jiná je situace u kostýmů na vystoupení a představení, kde jde především to, aby okouzlily. Materiály bývají choulostivější a údržbu komplikují i zmíněné ozdobičky.

Co udělat s novým tanečním kostýmem?

Když si přinesete taneční oblečení domů, měli byste ho namočit v roztoku vody a octu, aby se ustálily barvy. I přes to je možné, že některé barvy (především červená) budou při praní ještě nějaký čas pouštět. Proto perte taneční oblečení rozdělené podle barev. Oblečení nedávejte do sušičky, ale nechte ho uschnout volně. Pokud je to potřeba, můžete oblečení vyžehlit, ale maximálně na druhý stupeň (tj. max. 160 °C), mnohem lepší je používat napařování nebo parní žehličku. Nikdy ovšem nežehlete samet.

Jak zajistit, aby taneční oblečení vypadalo co nejdéle jako nové? 

Taneční šaty se nejčastěji vyrábí ze směsových nebo funkčních materiálů.  Obvykle to jsou látky s obsahem elastenu, aby tak byl zajištěn volný pohyb. Jak se tedy ujistit, že bude vše po vyprání vypadat tak, jako když jste je přinesli z obchodu?

Taneční oblečení s lepenými kameny perte ručně ve vlažné vodě (max. 30 °C), jemně ho promačkávejte, ale nemněte ho mezi dlaněmi a nedřete o sebe. Po vyprání přebytečnou vodu vymačkejte, ale nekruťte, přelámali byste vlákna. Oblečení sušte rozložené na ručníku, ale nikdy ho nevěšte.

Oblečení bez ozdobiček, korálků a peříček můžete prát v pračce na program pro jemné nebo ruční praní 30–40 °C, odstřeďování 500 ot.

Pokud máte oblečení zdobené kovem a dalšími kousky, které by mohly odpadnout nebo zatrhnout látku, je potřeba ho před praním obrátit naruby, případně prát v sáčku z jemné síťoviny, aby se zdobení nepoškodilo.

Jak vyprat doma balerínu?

Baletní sukýnka, které se říká balerína, je podobně specifická, jako je balet samotný. Po určité době nošení, ztratí baletní sukně přirozenou barvu a tvar. K tomu, aby vypadala zase jako nová, budete potřebovat vanu nebo větší lavor, kde ji namočíte.

Balerínu namočte do vody, kde rozpustíte škrob v prášku. Do lázně ji celou ponořte a nechte škrob působit. Přesný podíl vody a škrobu najdete na obalu škrobu. Pak balerínu pověste za kalhotky, aby visela obráceně. Zvolte místo, kde může zbytek vody volně odkapat.

Problémy s šaty mohou způsobit i skvrny, v tomto případě hlavně od samoopalovacího krému či make-upu. S těmi si určitě dokážete doma poradit, ale pokud nechcete nic riskovat a nechce se vám potom narychlo shánět nový kostým, pošlete svůj taneční kostým do čistírny, kde se o něj postarají

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..