Inspirace přírodou

Letní slavnosti staré hudby zvou od července do září na šlechtické dvory. █ Lilie mezi trním i vášnivý zahradník. █

Hudbu komponovanou pro evropské šlechtické dvory nabídne letošní festival „Letní slavnosti staré hudby“. Duchovní i světská hudba, z období od středověku až po baroko, zazní během prázdninových večerů. A to v podání domácích interpretů. Festival proběhne od 23.7. do 7.9. 2020.

Festival zahájí 23. července – v pražském kostele Panny Marie Na Slovanech – koncert s názvem „Meditatio. Nabídne tři mužské hlasy, které za doprovodu bassa continua vytvoří temný a zároveň zářivý témbr, typický pro francouzskou hudbu druhé poloviny 17. století.

Květinové inspirace v díle vášnivého zahradníka Georga Philippa Telemanna a jeho francouzských současníků představí koncert „La rose de Paris“. Přímo v sugestivním podání ansámblu Collegium Marianum. Dále se mohou posluchači těšit na středověký repertoár ze španělských hudebních rukopisů v podání Hany Blažíkové a její románské harfy. Umělkyně jej představí pod názvem „Květina milosti. Přírodou inspirované improvizace v interpretaci souboru Concerto Aventino pod vedením flétnisty Jakuba Kydlíčka si posluchači mohou naopak vychutnat během koncertu „Affetti dell´anima“.

Prázdninovou část festivalu uzavře v kostele sv. Šimona a Judy sopranistka Hana Blažíková za doprovodu Collegia Mariana, rezidenčního ansámblu festivalu. Jejich koncert „Lilium mezi trním“ uvede posluchače do světa raně barokní hudby v Českém království.

V září, kdy se snad již vymaní obecenstvo z karanténních opatření, se pak příznivci staré hudby mohou těšit na virtuózní kusy pro violu da gamba a cembalo z pera polských a německých mistrů. Ty představí polští muzikanti Krzysztof a Anna Firlusovii během programu nazvaného „Galantní dialog“. „Pallas nordica“, bohatý repertoár věnovaný mimořádné osobnosti evropských dějin, královně Kristýně I. Švédské, přiveze zase německý soubor NeoBarock.

Online rezervace a předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty probíhá na www.letnislavnosti.cz a v síti Colosseum ticket.

IDU

pro TANEČNÍ MAGAZÍN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..