Žraloci se valí do Prahy!

Ve Žlutých lázních nebudou probíhat lázeňské procedury, nýbrž promítání! A nepůjde vůbec o notoricky známý film Čelisti.

19. srpna 2019 zaplaví pražské Žluté lázně žraloci! Díky exkluzivní spolupráci této oblíbené pražské oázy klidu a zábavy s dokumentárním kanálem Discovery Channel budou mít návštěvníci jedinečnou příležitost zhlédnout tři unikátními pořady o těchto fascinujících predátorech z letošního 31. ročníku Shark Weeku. Hostům Žlutých lázní se tak nabízí skvělá šance pozorovat žraloky v jejich přirozeném prostředí na velkém plátně letního kina.

Promítání začíná 19. srpna 2019 ve 20.30.

V letním kině, v přímém epicentru areálu Žlutých lázní, budou uvedeny tři snímky z letošního nabitého programu. Těžko si lze představit vhodnější místo, než je právě tato oblíbená odpočinková destinace nedaleko centra české metropole. Díky své poučné povaze jej ocení různorodí návštěvníci – od rodin s dětmi až po fanoušky zde pořádaných oblíbených cestovatelských večerů.

Expert Jamin Martinelli, ve filmu Zákony čelistí: Nebezpečné vody

Promítání začne ve 20.30 dokumentem Zákony čelistí: Nebezpečné vody (Laws of Jaws: Dangerous Waters). V něm nás čtyři na slovo vzatí experti seznámí, jak to ve skutečnosti je s útoky žraloků na lidi. Jedním z nich je i Paul de Gelder, bývalý mariňák, kterého žralok připravil o dvě končetiny. Rekonstrukcí pěti reálných žraločích útoků však poukážou na časté omyly a pochybení, kterých se ohrožení plavci dopouštějí. Faktem však je, že lidské oběti jsou v porovnání s počtem ročně ulovených žraloků nesrovnatelné mizivé.

Ve 21.30 se vydáme k australskému pobřeží v dokumentárním snímku Ostrov čelistí: Pokrevní bratři (Isle of Jaws: Blood Brothers). Zde se nachází přirozené útočiště velkých bílých žraloků a výzkumníci mají v hledáčku dva z nich, které považují za bratry. Existuje v podmořské říši něco jako pokrevní pouto? Promítá se bratrská sounáležitost i do vzorců chování při lovu? Tým expertů si klade za cíl pořídit dosud nevídané záběry, které zodpoví tyto otázky a mnohé další.

Ze snímku Nebezpečná oblast Guadalupe

Naši žraločí výpravu zakončíme na ostrově pouhých 150 námořních mil od Mexika ve 22.30. Nebezpečná oblast Guadalupe (Great White Kill Zone: Guadalupe) je vlastně sondou do každodenní reality jedné z největších enkláv velkých bílých žraloků na světě. Zde budeme svědky boje, který zde žraloci vedou s tuleni. Jak to, že zde ale nenajdeme to, co odborníci nazývají zónou smrti, které jsou typické pro každou takovou oblast s hojným výskytem žraloků? V Guadalupe totiž nezaznamenáváme žádné útoky na člověka. Proč tomu tak je, budou vědět všichni, kdo se na tento zajímavý dokument podívají.

První týdenní tematické programové schéma Shark Week mělo na Discovery Channel premiéru v roce 1988. Jedná se o dlouhodobý projekt, který vzniká ve spolupráci s ochranářskou nadací Oceana. Ta se věnuje snahám o ochranu světových moří a oceánů, jejich fauny i flory. Ve svých četných projektech se zaměřuje na palčivé problémy jako narůstající počet plastových odpadů či všemožné ohrožené druhy, například na velryby a právě žraloky. Zde se právě Oceana etablovala jako zásadní protivník lovu žraloků. S podobným poselstvím vstoupil na obrazovky Discovery Channel i Shark Week – pomoci snahám ochráncům a bojovat s předsudky, které v lidech vyvolává zavádějící popkulturní fikce. Neboť, jak by řekl klasik: největší strach máme z nepoznaného“.

Přijďte se proto nebát do Žlutých lázních a poznejte blíže tyto pozoruhodné mořské živočichy.

Stačí jen dorazit 19. srpna k bránám Žlutých lázní, které se návštěvníkům otevřou již  ve 19.30.

Vstupenky je možné zakoupit v pokladnách Žlutých lázních.

Foto a text: Matěj Senft

pro TANEČNÍ MAGAZÍN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..