Vinařství LEDNICE ANNOVINO zahájilo svou první návštěvnickou sezonu

Které víno upřednostňují naši operní a muzikáloví pěvci Marian Vojtko a Michaela Gemrotová?

Vinařství  by mělo být po lednickém zámku druhým nejnavštěvovanějším místem ve městě Lednice. 27. duben 2019 byl pro tuto událost velký den D, kdy centrum přivítalo své první návštěvníky.

Vinařské centrum v Lednici – to je především unikátní budova z mušličkového vápence a výstava zkamenělin regionu Pálavy a Lednicko – valtického areálu!

Ing. Jindřich Sobota, jeden z majitelů, říká:

„Máme v Lednici dvě stě  hektarů vinohradu, z toho některé jsou společné s univerzitou v Lednici. Naše největší cennost je obrovská mušle, její  prehistorické stáří  se odhaduje na 18-22 milionů let a vykopli jsme ji při hluboké orbě. Ve Valticích se nachází šest prehistorických korálových útesů, réva koření do  hloubky 15-ti metrů a  vápence, které jsou právě v této hloubce,  si tedy najde. Bílému vínu se u nás obzvláště daří, protože ve  vinařství je kolem sto tun mušlového vápence. Lidé se mě často ptají, jaká je ta správná chuť vína. Já říkám,  pokud odložíte skleničku a máte chuť se k vínu vrátit, je to ta správná chuť… Máme různé chutě, nálady, emoce, my lidé se zkrátka měníme. Někdy máte chuť na suché víno, jindy ne.  Jen pro zajímavost, v době úplňku neprobíhají vůbec žádné degustace. V tu dobu se totiž  všichni lidé  maličko mění, bylo potvrzeno, že degustátoři se v ten čas úplně rozcházeli v názorech, jeden hodnotil určitý druh vína jako top kvalitu a druhý nebyl spokojený vůbec.“

Při zahájení sezony nechyběli oblíbení muzikáloví a operní pěvci Michaela Gemrotová a Marian Vojtko. Na tiskové konferenci prozradili, jaký že to mají rádi druh vína. Konferenci moderoval sympatický Josef Mádle.

Zeptali jsme se…

Jakému vínu dáváte přednost?

Michaela Gemrotová, operní a muzikálová pěvkyně

„Já nedávám přednost žádnému vínu. Mám ráda bílé, červené i růžové. Ráda si nechám poradit od odborníků, které víno je dobré. Musím také zdůraznit, že já rozhodně nedělám propagaci alkoholu, ale u vína je povinnost je propagovat! Vždycky, když jedu na Moravu, tak si přivezu dost vína :-)“

Marian Vojtko, operní a  muzikálový pěvec

 „Teď v poslední době jsem se dal na růžové polosuché víno. Dříve jsem pil bílé, červené jen v zimě a ještě málo, nedělá mi dobře na hlasivky“.

Máte nějaké společné vzpomínky na  návštěvu vinařství?

„Pamatuji si jeden rok, přijeli jsme zrovna v okamžiku, kdy   otevřeli. Byla tam hrozná zima, naštěstí měli deky. Cimbálovka ale hrála krásně, zazpívali jsme si s Míšou,  lidé ožili, trošku jsme to tam rozproudili a bylo dobře. Takže se těším na další návštěvu.“

Děkujeme

Dodejme jen, že atraktivní Vinařské centrum se nachází v areálu několikanásobného a čestného TOP vinařského cíle České republiky. Jeho otevření předcházelo celých deset let příprav a realizace, usilovné práce spolumajitelů Jindřicha Soboty a Romana Žďárského, kteří spolu slaví úctyhodných 30 let ve společném podnikání.

V průběhu roku 2019 vznikne unikátní odpočinková zahrada TerroirFosiilis, s kamennými a zkamenělými prvky, dětským koutkem a naprosto jedinečnou výsadbou asi 100 odrůd révy vinné, které se pěstují na Moravě.

Co všechno lze očekávat během návštěvy vinařství? Nejen víno, ale i prehistorické zkameněliny

– Největší prodejní plocha vína na Moravě
– Degustace skvělých vín
– Komentované prohlídky vinařství s ochutnávkou
– Bohatý výběr vinařských dárků, sommelierských potřeb a regionálních potravin
– Sadové a parkové úpravy s využitím mušličkového vápence s četnými zkamenělinami
– Výstava historických vinařských potřeb
– Unikátní expozice zkamenělých živočichů, symbolu dávných prehistorických moří. Vznikla ve spolupráci s regionálním Muzeem Mikulov a je jediným místem na jižní Moravě, kde můžete fascinující exponáty zhlédnout
– Expozice věnovaná atraktivnímu Valtickému Podzemí
– Bezproblémové parkování včetně autobusů
– Možnost pořádat kulturní akce až pro 100 lidí v degustačním sále

A nechybí ani dětský koutek  a občerstvení

Nenechte si ujít příležitost ochutnat skvělá annovinská vína v autentickém prostředí, kde se rodí. Seznamte se se zdejším proslulým Hibernalem, Pálavou, Rulandským šedým, Tramínem červeným a Ryzlinkem rýnským. Nezapomeňte na zdejší úžasné slámové víno, výběr z cibéb a originální Višňové. A rozhodně nepřehlédněte loňskou velmi úspěšnou novinku Medové, unikátní kombinaci vína, ovoce a výtečného medu.

Foto, video: Eva Smolíková

TANEČNÍ MAGAZÍN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..