Praha vydá na granty v kultuře v tomto roce 335 milionů Kč!

Ani hlavní město nemůže zapomínat na kulturu. Kolik do ní letos investuje?

Pražský magistrát vydá v tomto roce na granty v kultuře 335 milionů korun. Penězi podpoří přes sedm stovek projektů. Rozhodli o tom členové magistrátního výboru pro kulturu. Žadatelé dostanou peníze buď na jednoleté granty nebo víceleté zahrnující rovněž roky 2020 až 2023. Projekty, které město podpoří, vybrala magistrátní grantová komise, jejímiž členy jsou převážně odborníci z kultury.

„Celková částka vychází z toho, jak je sestaven rozpočet na kalendářní rok a jak je radní schopen prosadit své požadavky,“ řekl předseda výboru Jan Wolf (KDU-ČSL). Praha původně na grantech rozdávala asi 280 milionů korun, tato částka byla před asi dvěma lety navýšena.

Na jednoleté granty vydá město 109,3 milionu korun. Nejvíc peněz půjde do divadel, a to 35,97 milionu Kč. Na druhém místě je hudba s více než 22,5 milionu korun. Naopak nejméně půjde na literaturu, kde město podpoří projekty v celkové výši 4,73 milionu. Na víceleté granty hlavní město dá zhruba 225,7 milionu korun. Také v tomto případě dostanou nejvíce divadelníci a následně hudebníci.

Z žádostí, které na úřad dorazily, jich komise 11 vyřadila, neboť nesplňovaly požadavky magistrátu. Ten je následně rozděluje podle druhu umění do skupin na divadlo, hudbu, tanec, výtvarné umění, literaturu, audiovizi a poslední skupinou jsou ostatní projekty.

Granty se nevyhýbají ani kulturním domům v jednotlivých obvodech metropole. Příkladem může být kulturní dům GONG v Praze 9. Zajímavostí je, že v něm hrál amatérské divadlo držitel filmového Oscara pan Ivan Jandl, který zde má i pamětní desku.

Granty město přiděluje pouze těm žadatelům, jejichž projekty získají od grantové komise při hodnocení minimální počet bodů. U žádosti o jednoletý garant je to 65 bodů a u víceletých 75. Současná 15-ti členná grantová komise byla zvolena letos v červnu na tři roky. Jediný předseda komise je vybírán z řad politiků.

Podle předsedy grantové komise a bývalého pražského zastupitele Lukáše Kauckého (ČSSD) bude muset město v následujících letech částku vydanou na granty zvýšit. „Kulturní nabídka v Praze se rozrůstá, a pokud chceme tento trend podpořit, je růst prostředků pro grantový systém nezbytný,“ tlumočil usnesení komise Kaucký. Podle odborníků by se částka měla jednorázově navýšit o 15 milionů korun.

Finální seznam grantů by měl být schválen na začátku tohoto roku. Zastupitelé nejdřív musí schválit rozpočet na příští rok. Následně by pražští radní měli v lednu projednat a schválit granty do 200 000 korun. Ty zbylé schválí zastupitelé.

TANEČNÍ MAGAZÍN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..