FRANZ KAFKA baletně

„Pojďte se podívat, ono to chcíplo“, volá posluhovačka nad mrtvolou jakési zpotvořeniny. Tak končí tragédie Řehoře Samsy, který se jednoho dne probudil jako odporný hmyz. A můžete ji vidět v baletní podobě na prknech Malé scény DJKT v Plzni.

V sobotu šestého ledna měla na Malé scéně Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni světovou premiéru baletní „Proměna“ na motivy stejnojmenné povídky geniálního židovského literáta pražského původu Franze Kafky.

Plzeňské divadlo inscenovalo v ne tak dlouhé době od tohoto autora – o němž možná nevíte, že se jmenoval židovským jménem Anšelm – již další titul. V roce 2014 totiž měla na prknech plzeňské první scény premiéru Kafkova „Amerika“.

Proměna, plná stroboskopických světelných efektů stojí za vidění. Její dynamický a scénický gejzír nápadů se slovy nedá popsat. Kafkova povídka „Proměna“ z roku 1915 pochopitelně vyvolala a dosud vyvolává různé výklady, od symbolismu přes sci-fi vizi, kritiku pokrytecké morálky, hyperbolickou nadsázku až po děsivě anekdotickou hříčku.

Pro méně znalé Kafkovy tvorby alespoň v nástinu. Děsivá metamorfóza Řehoře Samsy rozvrátí vztahy v rodině i v jejím širším okolí. A to může obnovit pouze smrt postiženého jedince.

S vpravdě osobitou interpretací Proměny přichází na Malou scénu DJKT DekkaDancers, nejmladší choreografická generace, která se prosadila svým osobitým humorem až parodií. Ryze plzeňskému publiku je známa kupříkladu z představení Kill de Bill. S moderní formou filmového video-artu dosáhla skupina, utvořenápřevážně členy baletu Národního divadla, na první cenu v tomto žánru za Janáčkovu Sinfonietu.

Dosavadní prestižní renomé DekkaDancers je zárukou, že inscenace „Proměny“ je skutečným atraktivním diváckým zážitkem, umocněným sevřeným a velmi intimním prostředím plzeňské Malé scény.

Libreto, choreografie a režie: DEKKADANCERS – Štěpán Benyovszký, Štěpán Pechar, Ondřej Vinklát. Hudba: Hauschka a další.Scéna a kostýmy: Pavel Knolle. Asistent ch oreograf a: Richard Ševčík. Asistent režie: Miroslav Hradil. Inspice:Petr Šmaus.

Herci: Řehoř Samsa: Richard Ševčík, Karel Audy. Markétka, sestra: Kristýna Potužníková, Anna Srncová,Carolina Cortesi. Tatínek: Michal Kováč, Joshua Lee,Vittorio Bori o. Maminka: Andronika Tarkošová, Mami Hagihara, Jarmila Hruškociová. Prokurista: Gaëtan Pires, Kryštof Šimek. Brouk: Michal Lenner, Ondřej Martiš, Grzegorz Mołoniewicz, Miroslav Suda, Hyejun Park, Joshua Lee, Kim Donguk, Vojtěch Jansa, Gaëtan Pires, Michal Kováč, Andronika Tarkošová.

Nejbližší reprízy proběhnou v neděli 21. ledna, v úterý 6. února a ve středu 21. března. Plzenští ani „přespolní“ diváci, příznivci tance a baletu i  ze vzdálenějších míst by si tuto inscenaci určitě neměli nechat ujít!

Michal Stein

Promo fotografie: DJKT – Martina Root 

 TANEČNÍ MAGAZÍN

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..