Muzeum Vzpomínek

Divadlo NoD uvede ve spolupráci s Divadlem NIE reprízy inscenace Muzeum Vzpomínek / Museum of Memories

Muzeum Vzpomínek / Museum of Memories se v březnu po několika letech vrací do Experimentálního prostoru NoD, kde oslaví svou čtyřstou reprízu. Jedinečnou inscenaci mohli již vidět diváci po celém světě (kromě Evropy např. zavítalo Divadlo NIE i na scénu New Victory Theatre, Off Broadway, New York). Pro diváky z Prahy a širokého okolí jsou připraveny hned dvě reprízy tohoto představení – v pondělí 13. 3. 2017 od 18:00 a od 20:00 v Divadle NoD (Dlouhá 33, Praha 1, www.nod.roxy.cz)

„Minuty a snad i hodiny tvého vlastního bytí,
tys už je zapomněl, já si je pamatuji.
Žiješ tajným životem ve vzpomínkách někoho jiného.“

Na své vzpomínky se nemůžeme zcela spoléhat, zároveň však neexistuje žádná jiná skutečnost, než ta, kterou si neseme právě v nich. Každý okamžik, který prožijeme, získává na důležitosti jedině díky minulosti. Kdyby z našeho vědomí někdo vymazal minulost, ztratily by přítomnost a budoucnost veškerý význam. Od nicoty nás odděluje jen naše schopnost uchovávat věci v paměti.

NIE zbudovalo vlastní „přenosné“ muzeum vytvořené ze 70 m2 rezavých kartoték. Pět postav v tomto prostoru znovu skládá dohromady život, který skončil. Dva bratři, soused, učitelka a přítelkyně. S něhou, humorem a s živou hudbou vyprávějí příběhy o člověku, jehož ztratili. O bratrovi, chlapci ze sousedství, první lásce.

Diváci sedí těsně u sebe v důvěrném malém prostoru připomínajícím archiv a herce i příběhy mají doslova na dosah ruky. Po představení se rezavé zásuvky otevřou a z předmětů, jež v sobě skrývají, tak vznikne výstava. Místo se promění v malé muzeum, prostor, který jitří smysly a podněcuje k úvahám o našich vlastních životech a vzpomínkách.

Divadlo NIE vzniklo v Čechách v roce 2001. Od svého vzniku NIE vytvořilo 32 představení a zájezdovalo ve 34 zemích. Kromě představení mohou v NoDu návštěvníci také shlédnout krátkou výstavu fotografií mapující práci divadla NIE během posledních 16-ti let. Tato výstava bude mít v NoDu premiéru. Poté se vydá po stopách Divadla NIE a bude prezentována u příležitosti jejich vystupování v Čechách i ve světě.

Divadlo NIE je v Evropě považováno za průkopníka divadla pro mládež a dospělé. Představení Muzeum Vzpomínek sklidilo několik mezinárodních ocenění. Hrálo se nejen na festivalech a v divadlech, ale i ve školách. Dodnes na 18 000 mladých lidí ve věku 15 – 20 let v Evropě a v Americe shlédli představení.

Režie a koncept: Kjell Moberg
Producent: Iva Moberg
Scéna a kostýmy: Katja Ebbel Frederiksen
Hudba: Helder Deploige
Umělecká spolupráce: Alex Byrne
Dílna: Miroslav Pavliček
Technik: Jan Shaněl a Vojtěch Švejkar
Hrají: Helder Deploige, Kieran Edwards, Guri Glans, Tomáš Měcháček, Iva Moberg

Vstupenky: https://goout.net/cs/listky/muzeum-vzpominek/sxx/

Foto: Přemysl Bukovský, Robert Altman, Vojtěch Švejkar

Představení je podpořené Norským Ministerstvem kultury a Norským Ministerstvem zahraničí.

www.nie-theatre.com

 

Jan  Urban

Foto: NoD 

Taneční magazín

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..