Pomoc ženám,design a móda

Šárka Strnadová informuje o novém projektu Metráž, který pomáhá ženám v sociální tísni, splňuje vysoké kulturní a estetické hodnoty a můžete jej využít i vy….

Design, móda a pomoc ženám

Představujeme vám novou sérii fotografií předního českého fotografa Václava Jiráska. Projekt METRÁŽ v sobě spojuje design, módu, a pomoc ženám v sociální tísni. Právě ony totiž produkty vyrábějí a ve spolupráci s designéry i navrhují. Sociální aspekt METRÁŽE byl jedním z důvodů, proč se Václav Jirásek rozhodl přijmout spolupráci: “Vnímám lidi, kteří se nemají tak dobře, jako se má většina z nás. Přijal jsem nabídku také ze sympatie k celému projektu a lidem, kteří ho dělají.” Za jeho rozhodnutím však nestály jen filantropické, ale také umělecké pohnutky: “Chtěl jsem zkusit něco nového, třeba focení s neprofesionálními modely.”

Modelky Mili, Kateřina a Josefína nejsou profesionálky, ale spojuje je silné a blízké téma. Chtěli jsme, aby se fotografie vztahovaly k tématům a problémům, které ženy řeší. Jedním z nich je určitě mateřství. Pro ženy v nouzi je to často téma náročné, komplikované a někdy i bolestivé,” říká Kateřina Jungova.

Mili pracuje jako kuchařka a sama vychovává osmiletou dceru. Kateřina spoluzákladala a momentálně vede Metráž a Josefína je její dcera.

Na fotografiích jsou produkty z řady METRÁŽ Beau a METRÁŽ +. Produkty METRÁŽ Beau jsou designované přímo ve vlastní dílně a tvoří základ sortimentu. Jedná se o náhrdelníky, náušnice a náramky ze zbytkové kůže a koženky. V řadě METRÁŽ + vznikají kolekce utvářené ve spolupráci s českými designéry. Zatím vznikly kolekce METRÁŽ + LEEDA (náramky/kšandy zdobené českou skleněnou bižuterií, kolekce trik, šatů a topů) a METRÁŽ + MIK (pletené náramky z recyklované tričkoviny zdobené zbytkovou bižuterií i kůži a vlněné šály zdobené zbytkovou kůží). Další designérkou, která projektu přislíbila spolupráci, je Monika Drápalová.

Díla jsou vyráběna ručně, v malých sériích v České republice. Z materiálů tuzemského původu, zpracovávají však hlavně odpad (zbytkovou kůži a koženku, starou bižuterii apod.), z nějž v duchu upcyclingu jsou vytvářeny kvalitní designové produkty.

 

Foto: Václav Jirásek
M
odelky: Kateřina, Mili, Josefína
M
ake up: Renata Zelinková
S
tyling: Lucie Kutálková / Leeda

 

Text: Šárka Strnadová

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..