„Hudba léčí i pomáhá“

Benefiční koncert Jaroslava Svěceného pro hospice

 

 

 

SVĚTOZNÁMÝ HOUSLISTA JAROSLAV SVĚCENÝ ZAHRAJE ZA DOPROVODU KYTARISTY MILOSLAVA KLAUSE PRO NADAČNÍ FOND UMĚNÍ DOPROVÁZET, KTERÝ JIŽ DESET LET POMÁHÁ ČESKÝM HOSPICŮM. Výtěžek z koncertu bude věnován na nákup přístrojů a zdravotnických pomůcek, jež velkou měrou pomáhají odstranit nejen bolest, ale také další nepříjemné symptomy závěrečných stadií těžkých onemocnění.

Koncert pořádá Nadační fond Umění doprovázet, který již deset let patří mezi významné podporovatele hospiců a hospicového hnutí v České republice. „S Nadačním fondem Umění doprovázet spolupracuji již mnoho let, takže problematika hospiců je mi poměrně dobře známa,“ říká Jaroslav Svěcený ke svému vystoupení na podporu hospiců. „Osobně jsem také navštívil i několik lůžkových hospiců, kde jsem hrál pro těžce nemocné pacienty. Tady jsem si uvědomil nezastupitelnou úlohu hospicové péče v naší sp olečnosti a jsem rád, že mohu hospicovou myšlenku již poněkolikáté osobně podpořit“, dodává houslový virtuos.

„Přijďte si poslechnout nádherné skladby italských autorů jako je Paganini, Giuliani nebo Gragnani,“ zve na koncert Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady nadačního fondu. Koncert se koná v pondělí 28. listopadu 2016 od 19,00 hodin v Tereziánském sále Břevnovského kláštera. Vstupné činí 250 korun a vstupenky je možné zakoupit na fortně Břevnovského kláštera (9,00 – 12,00, 13,00 – 16,00 hodin), tel: 220 406 111 nebo v Informační kancel&aacut e;ři Čs. Armády (Československé armády 601/23, Praha 6), tel: 220 189 185 či na tel. čísle 739 227 306 a e-mailu: info@umenidoprovazet.cz.

Výtěžek z koncertu použijeme na nákup přístrojů a zdravotnických pomůcek, které velkou měrou pomáhají nejen zlepšit kvalitu života pacientů v jeho závěrečné fázi, ale také velmi usnadňují práci ošetřujícího personálu v hospicích. Jedná se například o automatická polohovací lůžka, lineární dávkovače léků, oxygenátory, odsávačky, toaletní vozíky, pojízdná polohovací křesla či antidekubitní matrace,“ uvádí zakladatelka fondu.

Ročně v naší zemi zemře téměř 30 tisíc lidí na nádorová onemocnění, z toho cca tři tisíce jich umírá v hospicích. V současné době v  České republice funguje celkem 16 lůžkových hospiců, které aktuálně provozují přes 90% potřebných lůžek u nás (dle Světové zdravotnické organizace, která doporučuje alespoň 5 hospicových lůžek na každých 100 tisíc obyvatel). Pokrytí území České republiky dosažitelnou specializovanou péčí je však velmi nerovnoměrné. Ve většině krajů již sice stojí lůžkový hospic (chybí pouze v Karlovarském kraji a na Vysočině), ale mobilní hospicová péče ještě stále není všeobecně dostupná a navíc není hrazena z veřejných prostředků.

Nadační fond Umění doprovázet byl založen v červenci roku 2006 a v průběhu svého trvání poskytl českým hospicům více než 3,7 milionů korun. Kromě finanční a materiální pomoci stávajících a nově vznikajících hospiců podporuje Nadační fond Umění doprovázet (www.umenidoprovazet.cz) také projekty zaměřené na vzdělávání odborného personálu v oblasti hospicové a paliativní péče a projekty přispívající ke zlepšení informovanosti veřejnosti o těchto zařízeních.

Od roku 2009 je členem Asociace nadačních fondů Fóra dárců, v roce 2012 získal jako jeden z prvních nadačních fondů v ČR „Známku kvality“ udělenou Fórem dárců, kterou v roce 2014 obhájil na další dva roky. Od roku 2013 provozuje na telefonním čísle 604 414 346 též poradenskou linku pro těžce nemocné, jejich rodiny a blízké.

 

Foto:  Jiří Šujanský

Hana Haráková

Taneční magazín

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..