Putujme „Na kole jižní Moravou s Michalem Jančaříkem“!

Křest knížky Michala Jančaříka se uskutečnil v kavárně a restauraci Passage

 

Na kole jižní Moravou s Michalem Jančaříkem‘ je v pořadí třetí autorův průvodce pro cyklisty

Křest této knížky  se uskutečnil v kavárně a restauraci Passage v Praze. Kmotry knihy se stali skladatel a primáš kapely Hradišťan Jiří Pavlica, pětinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek, hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a Jaroslav Javornický z vinařství Spielberg, jehož sektem se také křtilo!

Turistický průvodce jedním z našich nejkrásnějších a nejatraktivnějších regionů volně navazuje na 300 dílů televizního pořadu „Cyklotoulky s Michalem Jančaříkem“ vysílaného v letech 2008–2013 (Public TV, TV Barrandov, Česká televize). V publikaci autor čerpá ze svých četných cest po jižní Moravě a také vychází z natáčení několika dílů TV pořadu „Cyklotoulky“ v daném teritoriu. V publikaci autor též využívá zkušeností s vydáním cykloprůvodců „Na kole Šumavou“ (2013) a „Na kole Českou Kanadou“ (2014).

DSC_0821

„Jsem samozřejmě, jako každý autor,  postižen tou nemocí, při které si myslím, že to je knížka dobrá, dokonce vynikající. Ale,  rád bych  to uvedl do kontextu, aby to   nevypadalo, že jsem se úplně  zbláznil. Mezi těmi malými dílky, které jsem už vydal,  je  tato knížka možná nejlepší.  Mělo by to tak být. Nabral jsem  nějakou  praxi,  tak uvidíme, jak se knížce bude dařit.  Jako hlavni přednost vidím to, že popis každého z jedenácti výletů začíná kvalitní profesionální mapou, kde je okruh zakreslen včetně převýšeni atd. Uživatel tedy už nemusí mapu dokupovat, což vnímám jako zásadně praktické. U mě dostává 2 v 1, tedy mapu plus popis s doprovodnými fotografiemi,“ vysvětluje Michal Jančařík.„Mojí prvotinou je „Na kole Šumavou“,  dále „Vandr Šumavou“  a letos vychází  „Na kole jižní Moravou“.  Když to řeknu s nadsázkou, pracoval jsem na ní asi dvacet let. Celou tuto dobu  na jižní  Moravu jezdím, znám tam tolik zajímavých lidí, např.  vinařů atd., že jsem se rozhodl sepsat všechny poznatky  dohromady. Pracoval  jsem s velkou chutí a radostí a doufám, že se to projevilo. Věřím, že  podobnou radost budou mít i čtenáři. Přál bych si, aby se veškerá  má radost z toulek jižní Moravou přenesla na  tenáře!“ dodává Michal Jančařík.

„Brožura spojuje tři věci, které mám rád. Cyklistiku, jižní Moravu a víno. Jezdit na kole je nejpopulárnější způsob jak trávit volný čas. Už ne jen mapa, už krásná příručka s příběhem“, komentuje paralympionik Jiří Ježek, který dorazil na křest s manželkou.

Jeden z kmotrů, primáš Hradišťanu Jiří Pavlica, využívá svůj čas hlavně pracovně a třeba komponování svěřuje do rukou elektronického notového papíru.  Jiří Pavlica  říká: „S Michalem Jančaříkem jsme se seznámili přes kulturu a vždy nás to přivedlo i k tématu cestování. Jižní Morava je kraj mně důvěrně známý, a kdybych měl říct, čím je vynikající, tak určitě svojí členitou krajinou, vinařskými stezkami a určitě jsou tam lidé otevření a srdeční. Navíc už to, že jsme na jihu, tak více sluníčka dělá více dobré nálady.

DSC_0789

DSC_0800

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola dodává: „Dvě ze tří knížek jsou věnovány právě jižním Čechám a vím moc dobře podle ohlasů od cyklistů, jaký to je přínos pro regiony. Jde o přenos zážitků a zkušeností, to mnohé usnadní. Já sám jsem milovníkem brožur a map, rád je sbírám. Krom toho na horském kole se bez toho neobejdete, takže jsem velkým propagátorem.“

DSC_0824

Základním opěrným bodem publikace „Na kole jižní Moravou“ je putování autora regionem, zpracování materiálu přímo na místě, konzultace s místními odborníky na cestovní ruch a vinaři, včetně pořízení detailní fotodokumentace.

Výstup je  prezentován populární, srozumitelnou formou – čtivé texty, popisy tras a jednotlivých míst, kde se čtenář dozví nejen mnohé zajímavosti o přírodě a historii z pohledu turisty, ale především konkrétní zážitky a postřehy. Atraktivita formátu spočívá právě v kombinaci průvodce a cestopisu – uživatel tu nalezne jak faktografické informace a popisy, tak se může začíst do „zážitkových“ pasáží a autentických pocitů autora známého z televizní obrazovky.

DSC_0797

DSC_0830

Zeptali jsme se….

Michal Jančařík, autor knížky

TM:  Jaký jste cyklista? Počítáte si kilometry, které najezdíte  nebo jedete ‚lážo plážo‘?

„Vůbec si kilometry nepočítám.  Je to přece  cykloturistika!  A tento pojem vystihuje přesně to,  jak všechno vnímám já. Jsem  turista, jen s tím rozdílem,   že k přemístění  používám kolo.  Nezajímají mě tolik  výkony  jako takové, ale spíše  mě zajímá, co můžu poznat, vidět, zažít. Jinými slovy, beru vše ze  zážitkového pohledu.‘

TM: Záleží Vám na tom, jaké máte kolo?  Hraje kvalitní kolo nějakou roli?

„Nemusím mít  značkové kolo, ale samozřejmě je výhodou, mít na cestu dobré kolo, které je funkční a pohodové.‘

TM: Co velké  kopce? Vyšlapete je  či kolo tlačíte?

‚No, tak to víte, kopce zrovna  nemiluji. I tlačím kolo, samozřejmě. Přece se nestrhám.‘

TM: Jezdíte hlavně v Čechách nebo i  v zahraničí?

‚Hlavně v Čechách.‘

TM: Jak Vás napadlo  vydat všechny ty knížky?

„Tato myšlenka přišla vlastně během natáčení   cyklotoulek, které jsem dělal pro televizi. Moderoval jsem tento pořad 6 let a natočilo se asi 300 dílů. To už člověk získá nějakou představu!  Objevili jsme mnoho  míst v Čechách!  Řekl jsem si, že by bylo dobré  převést  tyto poznatky také do nižní knižní podoby. Snad budou i čtenáři potěšeni.“

Děkujeme, ať se knížce daří!

DSC_0827

DSC_0835

Text: Michaela Lejsková, Eva Smolíková

Foto: Eva Smolíková

Taneční magazín

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..