Samota a osamění?

Nově vzniklou skupinu Ufftenživot trápí samota

 

 

Skupina Ufftenživot to má těžké. Trápí je samota.

tumblr_o3zaapEXzd1uie9pdo7_r1_1280

Projekt Loneliness & Stuff nově vzniklé umělecké skupiny Ufftenživot v koprodukci Studia ALTA bude premiérově uveden 15. a 16. dubna. Nerozlučná dvojice mladých a sebeironických performerů a tanečníků – Sára Arnstein a Jiří Šimek, na sebe již upozornila úspěšným projektem GoG, jenž se dostal do dramaturgického výběru Nové sítě. Nyní se s trpkým humorem podívají na kloub samotě a osamění, kterou vnímají jako jeden z nejvýznamnějších společenských fenoménů současnosti. Po představení 16. dubna bude navíc následovat diskuze v rámci česko-německého projektu RespondART.

Sára Arnstein a Jiří Šimek v tvůrčím procesu využili poznatky z vlastního výzkumu, v rámci kterého uspořádali početné rozhovory na ulicích a záchodcích (tzn. Toilettalks), nebo například na vlastní kůži vyzkoušeli terapii tmou a holotropní dýchání z potřeby prozkoumat něco, co je hluboko v nás.

tumblr_o3zaapEXzd1uie9pdo6_r1_1280

Práce na inscenaci začaly v létě minulého roku v Kolíně nad Rýnem v divadle Tanzfaktur, kde svou rezidenci zakončili úspěšným „work in progress“ uvedením, a v průběhu nadcházející sezony plánují zorganizovat německou premiéru. Vytvořený materiál později přivezli zpátky do Čech a pokračovali v práci v rámci rezidencí v Divadle na Cucky a ve Studiu ALTA, které se stalo jejich domovem. V březnu tohoto roku práci prezentovali a konfrontovali s umělci z celé Evropy v rámci festivalu BAZAAR, pořádaného sdružením Motus – produkcí divadla Alfred ve dvoře.

tumblr_nvi45hhKxt1tb90uso8_1280

Slovy autorů: „Nezapomeň, že život je Loneliness & Stuff! Samota je nedílnou součástí lidské existence, je to základ. Osamělost každý z nás zná. Samota a osamělost. Když dokáži být sám, dokáži sdílet. Jsem dílem, kouskem skládačky. Osamělost by mohla být veličinou, vzdáleností od druhého, jako všudypřítomná veličina, která má vnitřní potenciál nás přibližovat a vzdalovat. Skrze tebe chci být sám a skrze sebe chci sdílet s tebou. Všichni potřebujeme sdílet. Samota se jeví jako vnitřní prostor, vnitřní bublina, která je od samoty druhého jedince oddělena veličinou osamělosti. Každý jsme potenciálním samotyschopným dílem. My věříme, že se musíme nejdřív naučit jít každý sám a až potom můžeme běžet spolu. Sám se rozhoduj, sám mysli, a ráno si sněz tvoje müsli. Možná ze strachu se každý den snažíme identifikovat s naším okolím a tím definujeme vlastní identitu, zapadáme do skupin, „jedeme na vlně“, a t&ia cute;m se snažíme zapadnout. Ale není to zbytečné? Není lepší hledat sami v sobě a záměrně se nevymezovat? Protože samota prostě jen je. V našem představení tedy jsme, existujeme, hrajeme si s pohybem, přehráváme to se slovem, přeháníme to s životem. A chceme to sdílet.“

tumblr_nvi45hhKxt1tb90uso7_1280

Inspirací pro projekt Loneliness & Stuff je kromě výzkumu a nahlédnutí na samotu a osamění jako individuální prožitek a skutečnost také kniha Syndrom velkého vlka Thomase Hyllanda Eriksena, kniha Sám, ale ne osamělý Wunibalda Müllera, nebo film Oleho Giævera Proti přírodě.

 

Tvůrci představení: Sára Arnstein, Jiří Šimek (Ufftenživot)
Hudba: Ivo Sedláček
Reprodukovaná hudba: Forest Swords, Perfume Genius, La Femme, WhoMadeWho
Light design: Štěpán Hejzlar, David Prokopič

Premiéra: 15. a 16.4. 2016 ve Studiu ALTA
Představení podpořili: MKČR, Městská část Praha 7, Nadace Život umělce, Tanzfaktur (Kolín nad Rýnem), České centrum v Düsseldorfu, Nová síť, Divadlo na Cucky.
Děkujeme: Dwayne Holliday, Slava Gepner, Lucia Kašiarová, Lukáš Homola, Marek Zelinka, Florent Golfier, Jan Žůrek, Ondřej Jiráček

Koprodukce: Studio ALTA

Ufftenživot je nové české divadelní uskupení, které se věnuje autorskému fyzickému divadlu, tanci, novým médiím a slampoetry. Zakladateli a kmenovými členy jsou Sára Arnstein a Jiří Šimek. Oba dva jsou absolventy Katedry alternativního a loutkové divadla DAMU – ateliéru Petry Tejnorové. Pod hlavičkou Ufftenživot vzniklo představení GoG (2014), které bylo úspěšně reprízované v České republice (Studio ALTA a Moving station Plzeň) a v zahraničí (uvedení v Maďarském národním divadle v Miškovci v rámci festivalu SZEM).

Ufftenživot chápou divadlo jako zážitek a prostor pro sdílení, ve kterém se dá vrátit k něčemu, na co už jsme dávno zapomněli, na naši přirozenou spiritualitu, která je utlučená dnešním konzumním a rychlým způsobem života. Svojí tvorbou chtějí nabízet divákům prostor, ve kterém se mohou na malou chvíli zastavit a podívat se na svět jinýma očima. Vytvářejí zážitky, jimiž diváka provokují k vlastnímu kritickému pohledu, k rozšiřování obzorů a novému pojmenovávání toho, co je kolem nás.

1

www.ufftenzivot.cz
www.facebook.com/jsemgog
www.instagram.com/ufftenzivot

 

RespondART je celoroční projekt Studia ALTA ve spolupráci s divadlem Alfred ve dvoře, TanzFaktur Kolín nad Rýnem a Brottfabrik Bonn.

 

 

Taneční magazín

Foto: archiv studio Alta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..