Hvězdou festivalu TANEC PRAHA 2016 bude Israel Galván!

Festival Tanec Praha se již připravuje na svůj 28. ročník

 

 

Festival TANEC PRAHA představuje hlavní hvězdu svého již 28. ročníku. V příštím roce jí bude Israel Galván, který vůbec poprvé zavítá do Prahy. Atypickou hlavní hvězdou festivalu se tak stane průkopník stylu „flamenco contemporary“, který stejně jako mnohé osobnosti současného tance a fyzického divadla ve všech jejich podobách boří hranice žánrů a hovoří k nám naprosto aktuálním jazykem. Jeho dvěma večery vyvrcholí festival TANEC PRAHA 2016 v Hudebním divadle Karlín 22. a 23. června.

Israel_Galvan_LA_CURVA_2_photo_Felix_Vazquez

„Současný tanec má nepřeberné množství podob, výrazů, významů a přesahů. Nejenže dokáže zaujmout pestrou paletou vlastních, inovativních výrazových možností, ale také schopností integrovat impulzy různých tradičních kultur, odrážet jejich vlivy a kořeny  a transformovat je do nových, zcela aktuálních výpovědí. Jednou z velkých výzev pro současné taneční umění je už řadu desetiletí poměrně ustálený a světově proslulý taneční i hudební styl flamenco,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka festivalu Yvona Kreuzmannová, proč se rozhodli pro autora balancujícího na hranici dvou tanečních stylů. „Zhruba od 70. let minulého století dostává flamenco nové podoby a významy. Paco de Lucia, Antonio Gades a také filmový režisér Carlos Saura znásobili řady fanoušků tohoto jedinečného stylu po celém světě. Další umělci se začali zabývat dialogem flamenca s jinými žánry, především v hudbě. Ale opravdu razantně se do výrazových možností těla formovaného flamencem ponořil až v tomto miléniu živelný, originální a energií čišící experimentátor Israel Galván,“ doplňuje Yvona Kreuzmannová.

Jestliže ještě v 90. letech tančil v andaluské skupině flamenca, pak už v roce 2000 představil se svým vlastním souborem odvážnou variaci flamenca inspirovaného Kafkovými Metamorfózami, která jasně avizovala, jak riskantním směrem se hodlá vydat. Od Bienále flamenca v Seville v roce 2008 už se začalo jednoznačně hovořit o fenoménu Israel Galván.  Za svou tvorbu dostal řadu prestižních ocenění včetně Bessie Award a nedávno zaujal spoluprací s Akramem Khanem, který byl již dvakrát hvězdou festivalu TANEC PRAHA.

V příštím roce se Galván poprvé představí před českým publikem v Praze.

Dárkové vouchery na tuto Taneční událost sezony můžete koupit ještě před Vánocemi v divadle PONEC! Festival se uskuteční od 23. 5. do 23. 6. 2016.

(Více na www.tanecpraha.cz)

Israel_Galvan_LA_CURVA_1_photo_Felix_Vazquez

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..