Festival Ibérica

Hvězdami festivalu Ibérica budou legendární zpěvák Arcángel a brilantní tanečnice Patricia Guerrero

 

 

 

Hvězdami festivalu Ibérica budou legendární zpěvák Arcángel a brilantní tanečnice Patricia Guerrero. Jejich projekt „OLOR A TIERRA – VŮNĚ ZEMĚ“ je poctou krajině a lidem, mezi nimiž Arcángel prožil své dětství a zároveň i výzvou k představení flamenka v současném světle.

Arcángel dnes již univerzálním jazykem flamenka dokázal očarovat posluchače po celém světě. Patricia Guerrero si díky svému talentu a strhujícímu projevu vysloužila nejen řadu ocenění, ale také herecké role ve filmech slavného režiséra Carlose Saury.

Zpěvák Francisco Arcángel Ramos „ARCÁNGEL“  je nepřehlédnutelnou figurou v současném flamenkovém dění nejen ve Španělsku, neboť dnes již univerzální jazyk flamenka dokázal očarovat posluchače po celém světě. Arcángel, jenž se stal v roce 2001 finalistou Latin Grammy, je věčným hledačem pohybujícím se mezi dvěma základními póly: úctou k flamenkovému dědictví, zakotvenému po staletí v jeho rodné Andalusii a objevování nových cest a spojení, ukazujícím  flamenco v novém, nečekaném osvětlení. Jeho široký interpretační záběr se tak pohybuje od spolupráce se skladateli současné vážné hudby (Mauricio Sotelo), s ansámbly staré hudby, (Accademia del Piacere), až po projekty, jež jsou oslavou tradičního flamenkové umění,( Zambra 5.1).

patriciaguerrero5

Arcángel byl spjat od dětství s flamenkovým zpěvem ale teprve jeho vystoupení na slavném Bienal de Arte Flamenco v roce 1998 se stalo opravdovou senzací, jež mu otevřela možnosti spolupráce s největšími flamenkovými interprety. Získal zde jako zpěvák nejvyšší ocenění „Giraldillo mejor cantaor jóven“  a jeho partnery na pódiu se brzy stávají flamenkové hvězdy  Cristina Hoyos, Vicente Amigo, Eva la Yerbabuena, Javier Barón a mnoho dalších. Hned první cd „Arcángel“ získalo nominaci Latin Grammy a poté následovala řada dalších, neméně úspěšných desek:  “ La calle perdía“( 2004), “ Ropavieja“ ( 2007) a „Quijote de los Sueños“(2011). Arcángelovo umělecké hledačství i odvahu riskovat potvrzuje také jeho nedávno vydané cd „Las idas y las vueltas“, které je ve své podstatě dialogem mezi barokním a flamenkovým hudebním světem, odhalujícím společně kořeny v hispánské koloniální kultuře.Spolupráce
s gambistou Fahmi Alquaiem a jeho souborem Accademia del Piacere vyústila v  úspěšný projekt, jenž lze bez nadsázky označit jako jeden z důležitých mezníků ve vývoji současného flamenka. V roce 2013 představil Arcángel společně s New bulgarian voices  projekt „Estruna“, v němž se prolíná balkánské hudební cítění s autentickým flamenkem.

K mládí patří dravost, sebevědomí, temperament. Všemi zmíněnými charakteristikami se chlubí i pětadvacetiletá Patricia Guerrero, jež je díky svému talentu a strhujícímu projevu neobyčejným zjevem na současné španělské flamenkové scéně. Tanec je pro Patricii naprosto přirozeným vyjádřením vlastních emocí, vždyť tancovat začala pod vedením své matky Mari Carmen již ve třech letech! K dalšímu rozvoji tanečních dovedností Patricie přispěly významné osobnosti flamenkového tance, mezi kterými nechybějí Juan Andrés Maya, Manolete, Manuel Liñán, Juana Amaya , Eva la Yerbabuena a další.

Ve věku osmi let začíná pravidelně veřejně vystupovat – nejprve na domácí granadské scéně, postupem času i na všech významných flamenkových festivalech a v nejrůznějších televizních pořadech. Ve čtrnácti letech se stává žačkou legendárního tanečníka Mario Mayi v jeho prestižním Centro de Estudios Escénicos.

ANA_1989

V roce 2005 získala Patricia Guerrero první místo v taneční soutěži „ Flamenco de Ubrique“ a o dva roky později svoji nejcennější trofej, 1.místo v nejvýznamnější flamenkové soutěži „Festival Internacional de la Unión“. Jen pár měsíců po tomto úspěchu vystupovala tehdy sedmnáctiletá Patricia poprvé v České republice v rámci festivalu Ibérica 2007 a její vystoupení v Brně a v Praze si vysloužilo nadšené ovace. Nyní přijíždí o osm let vyzrálejší umělkyně, která se již stala vyhledávanou hvězdou prestižních festivalů. Od roku 2010 spolupracuje s režisérem Carlosem Saurou, nejprve v jeho projektu „Flamenco hoy“, později se stává jednou z protagonistek filmu „Flamenco, flamenco“.
V roce 2012 obdržela Patricia významné ocenění na „Bienal de Sevilla“ za spolupráci ve společném projektu se zpěvákem Arcángelem a souborem Accademia del Piacere. V současné době je primabalerinou v legendárním „ Balet Flamenco de Andalucía“.

OLOR A TIERRA – ARCÁNGEL + PATRICIA GUERRERO Divadlo Archa 2.7.2015.
Festival Ibérica přiváží do Prahy vystoupení, které rozhodně stojí za to vidět – velmi oceňovaný zpěvák Arcángel se svým projektem Olor a Tierra (Vůně země) s hostující tanečnicí Patriciou Guerrero.

Vstupenky a další informace najdete zde: http://www.divadloarcha.cz/cs/predstaveni/francisco-arcangel-ramos-arcangel-a-patricia-guerrero-olor-a-tierra/?date=2015-07-02

 

Foto:Ana Palma

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..