KLIKA SKÁČE Z DAVU

Hudební skupina „Klika“ pokřtila své nové album „SKÁČU Z DAVU“

 

 

 

Rock café na Národní třídě v Praze hostilo před nedávnem  křest již třetího alba kapely Klika v rámci předávání prestižních cen ÝTÝ. Že neznáte Kliku?

Tak tedy: Klika se dala dohromady v restauračním zařízení někde mezi Radotínem, Zbraslaví a Černošicemi. Kluci začínali na folk-grungové vlně oblbnuti Nirvánou, Bobem Marleym, Znouzectností a Mňágou a Žďorp. To už je ale docela dávno a jak kapela přibírala členy vyvíjel se i zvuk a aranže. Dnes čítá Klika 8 členů včetně manažera a hraje něco mezi rock a ska s výhradně českými texty.

Slavnostní galavečer začal vyhlášením ceny SKOKANA ROKU, kterou si překvapivě odnesli kluci z INTERPRETA NEZNÁMÉHO. Tento Brandýský „bigband“ si získává diváky svým mocným zvukem, jemuž vévodí 5-ti členná dechová sekce. Tahle partička do vás narve svojí pozitivně rozSKAkanou energii ať chcete nebo ne. Stačí chvilka a už skáčete na druhou dobu ani nevíte jak.

21

Dalším bodem programu bylo předání ceny ALBUM ROKU. Nominace byla opravdu prestižní. Posuďte sami: Jsem – Aneta Langerová, Mám jí motorovou – Kabát, Skáču z davu – Klika a v neposlední řadě album Karla Gotta – Herr Gott Einmal. Dle manažera kapely Klika Michala Richtera, který cenu předával a celý večer organizoval se Karel Gott nakonec dobrovolně vzdal této pocty ve prospěch nastupující generace hudebníků a tak akademici pod tlakem nastalých skutečností vybrali právě křťené album „Skáču z davu“ kapely Klika. Poprvné v historii showbyznysu tak vyhrála nějakou cenu nahrávka, která ještě nebyla pokřtěna a distribuována. Kluci z kliky nemohli věřit svým uším a jejich nadšení neznalo konce, až se nakonec chopili nástrojů a začali hrát.

22

Těžko popsat slovy, co za styl tahle kapela vlastně hraje. S jistotou lze řící, že zvuk je založen na elektrických kytarách a bicích, obohacené saxophonem a akustickou kytarou, ověnčené českými texty. Chvíli se houpete do ska, chvíli máte chuť si dát Twist a vzápětí Vás strhne přívalová vlna zkreslených kytar. Někdy dojde i na pogo. Kluci si s tím prostě nelámou hlavu.

První půlka vystoupení uběhla jako nic. A šlo se křtít. Za kmotry šli Marta Fillová Šimůnková, Marek Šimůnek a Miloš Rábl. Marek a Marta jsou hudebními guru kapely a Miloš desku nahrával a míchal ve svém studiu Solisko v Solopiskách.

Po křtu se zahrálo na čundráckou notu. Dvě písničky z předchozího alba „Nevim! Dál…“ Melodie a Pigi zazněli pouze za doprovodu dvou akustických kytar, basy a cajonu. K dokonalosti chyběl snad jen táborový oheň. Druhou půlku koncertu zahájily starší písničky, které publikum z velké většiny znalo a zpívalo s kapelou. Zazněla také titulní píseň křtěného alba „V průplavu“, svěží věc založená na funky-latinovém grůvu. Vystoupení vyvrcholilo rockovou smrští: Semir a Kouzelná konvička rozpohybovala všechny v sále.

23

Ale to ještě nebyl konec večera. Na pódium byla pozvána pop-funková kapela Luxus, aby převzala cenu za OBJEV ROKU. A objev to byl v pravém slova smyslu. Ty, kdo nezmizeli ve chřtánu noční Prahy, čekalo vystoupení plné skvělých hudebních nápadů, tepajících grůvů, skvělých sól a vtipných českých textů. Jejich nasazení přitáhlo a roztancovalo nemalý počet diváků.

Skvělý večer byl u konce. Z reprobeden se linulo Show must go ooon a sál potichl. Světla pohasla. Tak „Nashledanou pane v Kufru“, jak se zpívá v jedné z písniček kapely Klika, nashledanou zase někdy v Rockcafé.

plakat_RC_Klika

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..