Dny Jeruzaléma

Festival Dny Jeruzaléma uvedl světovou premiéru představení White piece známé choreografky Sofie Krantz

 

 

 

Kulturní prostor DEPO2015 v Plzni, Studio Alta a Experimentální prostor NoD v Praze se od 19. 6. staly dějištěm multižánrového festivalu Dny Jeruzaléma. Moderní tanec byl  zastoupen světovou premiérou představení White piece známé jeruzalémské tanečnice a choreografky Sofie Krantz.

Finální podoba tanečního představení White piece vznikala v rámci měsíční rezidence Sofie Krantz v Plzni, během níž měla příležitost spolupracovat s devíti českými tanečnicemi (Monika Částková, Jitka Čechová, Tereza Indráková, Adéla Judasová, Alica Minárová, Adéla Petáková, Sylva Šafková, Kateřina Šírková, Radka Štiková). „V rámci mé rezidence v Plzni se budu zabývat českým temperamentem a způsobem uvažování. V našem společném představení bych chtěla poukázat na rozdílné nebo naopak podobné nuance našich kultur.  Věřím, že společná práce a kreativita přispějí ke zkvalitnění a obohacení původní choreografie a vznikne tak nový taneční a vizuální jazyk. Ve svých představeních se obvykle snažím pracovat s informacemi extrahovanými z kultury, módy a umění a těším se, že budu mít příležitost získat novou inspiraci v rámci kultury české,“ konstatovala Sofia Krantz.

Minimalistický kousek pro devět tanečnic v bílých uniformách odráží současné kulturní střetnutí mezi jednotlivcem a skupinou. Tanec vychází z jednoty a souhry těl, také z radosti, nadšení a euforických výrazů, ale přechází i v opačné pocity jako zoufalství, znepokojení včetně volání a výkřiků v tichém prostoru taneční haly. Tanečnice si vytvoří soudržnými rytmickými pohyby bez hudebního podkladu jednotu, je slyšet jen zvuk dopadajících bílých tenisek odrážející se v prostoru. V druhém a třetím aktu zazní třeba Beethovenova Óda na radost.

thumb2361000666

Kromě tanečního představení White piece choreografka Sofia Krantz, která je momentálně v České republice, rovněž připravila  choreografii módní přehlídky, která představí v rámci výstavy (ID)ENTITA čtyři jeruzalémské módní návrháře. Modely byly předváděny  nejen profesionálními modely,  ale také tanečnicemi,  které vystupovaly  v představení White piece.

thumb2376891000

Dny Jeruzaléma je multikulturní a multižánrový festival. Letošní ročník se uskutečnil v Plzni od 19. do 20. června a v rámci ozvěn v Praze na Stalinu od 21.6. Atraktivní program byl připraven pro různorodá publika a věkové kategorie.

thumb12910001000

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..