As Long As Holding Hands

Česko-slovenské duo Tereza Ondrová a Petr Šavel zkoumají podoby romantických vztahů

 

 

V neděli 21. června se v divadle PONEC premiérově představí projekt „As Long As Holding Hands“ Terezy Ondrové a Petra Šavela. Ve svém nejnovějším projektu se česko-slovenské tvůrčí duo vydává na cestu zkoumání různých podob romantických vztahů, které neznají překážky generační ani genderové. Projekt vzniká v mezinárodní koprodukci Tance Praha (CZ), NorrlandsOperan Umeå (SWE), Centre Chorégraphique National Roubaix – Ballet du Nord (FR) a Plesni Teater Ljubljana (SLO).

TANEC PRAHA a Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury

Českou premiérou vyvrcholí série mezinárodních koprodukcí zapojujících české tanečníky, hudebníky či designéry, které letos vznikly také díky spolupráci s Plzní 2015 – Evropským hlavním městem kultury.
První z nich, „Licking the Dust“ v choreografii japonského umělce Yukio Suzukiho měla premiéru 9. 6. v Brně a bude k vidění i v Ostravě, Praze, Plzni, na zámku Kozel a v Nečtinech.
Druhou, s názvem „news garden / private echoes“ vytvořil mnichovský choreograf Micha Purucker pro 10 českých tanečníků a 2 moderátory. Jeho choreografická instalace bude k vidění v posledním týdnu festivalu v Brně, Plzni a Praze.
Třetí koprodukce, „Performativní biograf I a II“ spojila místní CreWcollective s holandským Studiem Zijspan a tím tanec a multimediální techniku v sérii site-specific projektů na Plzeňsku (Klatovy, DEPO2015 v Plzni, plzeňská Náplavka K světu., Nečtiny), ale i Praze a Hradci Králové.

As Long As Holding Hands
Duo Šavel – Ondrová okouzlilo evropskou taneční obec vloni svým prvním společným projektem Boys Who Like To Play With Dolls, který se stal součástí prestižního výběru „TOP20 Priority Companies 2014“ sítě Aerowaves a byl uveden například v New Yorku, Aténách, Umeå, Kostromi, Nitře a dalších městech. Oba tvůrci patří k vůdčím osobnostem evropské taneční scény: Peter Šavel je absolventem prestižní evropské školy současného tance P.A.R.T.S. v Bruselu a rezidenčním umělcem Národního choreografického centra Charleroi Danses, Tereza Ondrová patří k nejúspěšnějším českým tanečnicím (Tanečnice roku 2010) a choreografkám (Cena Sazky za Objev v tanci 2005, Cena za Taneční inscenaci roku 2012 i 2014 – vše se souborem VerTeDance).

V novém projektu, který vznikl během rezidencí v Bruselu, Roubaix, Praze a Umeå, se zabývají tvůrci archetypálním tématem umělců – láskou: „Dva lidé, dvě těla, dvě samostatné identity bojují o lásku a zkoumají hranice pokory a ztráty identity, závislosti a sdílení, upřímnosti a předstírání, lásky a nenávisti. Snažíme se konfrontovat představy o ideálním vztahu s realitou toho, co znamená skutečně budovat romantický vztah, a přetavujeme je do expresivních tělesných obrazů,“ přibližují svůj přístup Tereza Ondrová a Peter Šavel.

V harmonii i nesouhlasu, ladně i neohrabaně, s humorem i vášní, se společně s diváky vydávají na cestu vztahy. Každá zdánlivě bezvýchodná situace jim je impulsem k vracející se otázce: „Chceš mě stále ještě držet za ruku?“

Projekt je součástí dlouhodobé koncepce festivalu TANEC PRAHA, v rámci které podpoří každoročně vždy jedno české představení, které získá jedinečnou možnost uvést svou premiéru v rámci festivalu. Po loni podpořené Spitfire Company a předloňské inscenaci Barbory Látalové Karneval zvířat je As Long As Holding Hands třetím projektem této koprodukční řady, kterému Tanec Praha poskytuje mimo uvedení premiéry především cenné kontakty a pomáhá zprostředkovat mezinárodní partnery. Mimo jiné se i proto stali Tereza s Peterem tvářemi celé letošní kampaně s mottem Za vaše představy neručíme a můžete je tak potkávat téměř na každém kroku.

Tereza Ondrová (CZ)

Tanečnice, pedagožka, choreografka, absolventka pražské HAMU. Jako osobitou interpretku ji ke spolupráci zvaly a zvou nejvýznamnější osobnosti a soubory v ČR – Jan Kodet, Lenka Ottová, DOT504, Mirka Eliášová, Peter Mika, Věra Ondrašíková aj. Stala se jednou ze zakladatelek souboru VerTeDance, s nímž rovněž spolupracují další osobnosti. Na České taneční platformě získaly VerTeDance ocenění Taneční inscenace roku již třikrát (2005: Tichomluva, 2012: Kolik váží vaše touha?, 2014: KOREKCE) a Tereza Ondrová byla v neposlední řadě oceněna i jako Tanečnice roku 2010 za svůj výkon v představení s Annou Polívkovou.
www.vertedance.org

Peter Šavel (SK)

Tanečník, choreograf a taneční pedagog, absolvent bakalářského programu na VŠMU v Bratislavě (pedagogika moderního tance) a P.A.R.T.S. (Performing arts research and training studios) v Bruselu. Jeho díla byla již čtyřikrát vybrána mezi prioritní díla prestižní sítě Aerowaves – v roce 2006 (One for you, two for me, ve spolupráci se Stanislavem Dobákem), v roce 2012 (Much more than nothing, ve spolupráci s ME-SA), v roce 2013 (Boys Who Like To Play With Dolls, ve spolupráci s Terezou Ondrovou) a v roce 2014 (BAKKHEIA, pro BOD.Y). V současné době žije a tvoří v Bruselu, kde spolupracuje s choreografy Pierrem Droulersem a Salva Sanchisem a věnuje se vlastní tvorbě. Od roku 2014 je rezidenčním umělcem choreografického centra Charleroi Danses.
www.petersavel.com

Aktuální program v Praze

Po openingu hlavního programu se Sashou Waltz se již roztančily veřejné prostory díky Tangu na Míráku (v úterý zveme opět v 17:00), performancím a projekcím např. u Stalina – Pražského metronomu.

Nyní nás čeká TANEC PRAHA (nejen) STUDENTŮM se zajímavou sondou Olgy de Soto (ES/BE) do německého tance 30. let, konkrétně slavné inscenace Zelený stůl Kurta Joosse, ve čtvrtek 11. 6. od 20 h – PONEC – divadlo pro tanec.

Víkend patří tanci v netradičních prostorách: 12. a 14. 6. se roztančí Kampa park od 18:00, 13. 6. okolí Stalina – Pražského metronomu od 19:00 a 14. 6. také Nákladové nádraží Žižkov od 19:30.

As_Long_As_Holding_Hands

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..