Festival Bazaar začíná již 18.3. 2015

Proměny ženského těla v čase, novodobé otroctví na jahodových polích i lidská blízkost jsou tématy festivalu Bazaar

 

 

 

 

Sobotní Bazaar bude hlavní událostí prvního ročníku festivalu Bazaar, který nabídne nové a provokativní pohledy na téma identity v současné Evropě. Festival, který se uskuteční mezi 18. a 22. březnem v Praze v divadle Alfred ve dvoře, divadle Ponec, Studiu Alta a Parkhotelu Praha, představí přes třicet umělců z oblasti pohybového a tanečního umění, kurátorů a akademiků ze zemí pokrývající pás střední, východní a jižní Evropy od Baltského po Středozemní moře. Vedle řady ho stujících představení výrazných evropských umělců a Sobotního Bazaaru budou součástí festivalového programu i workshopy pro odbornou veřejnost, Dopolední fórum přednášek, diskuze s mladými kritiky i odborníky i večerní parties.

Sobotní Bazaar představí ve scénické instalaci koordinované proslulým polským režisérem Wojtekem Ziemilskym dvě desítky divadelních ukázek, krátkých skečů, ukázek inovativních tvůrčích přístupů i blízkých setkání. Připravilo je dvacet čtyři vybraných umělců, kteří se zapojili do projektu Identity.Move!, jenž festival Bazaar zastřešuje. Tito umělci dostali možnost pracovat – ať už sami nebo v tvůrčích dvojicích – na výzkumu tématu identity, který získal tvar během rezidenčních pobytů.

Například projekt Dior in Moscow litevské dvojice Agnija Šeiko a Ingrida Gerbutavičiūtė se věnuje výzkumu identity sovětské a postsovětské ženy. Na základě řady rozhovorů s litevskými i českými ženami, které byly v době rozpadu Východního bloku ve svých třiceti letech na vrcholu sil, autorky zachytily proměny ženského těla v čase, na pomezí dvou epoch – komunistické a postkomunistické.

Dramaturg a aktivista Milan Markovic Matthis a uznávaná choreografka a tanečnice Ana Dubljević ze Srbska se zaměřili na výzkum ,,těch druhých” – lidí žijících mimo Evropu a její právní rámec, lidí systémově neviditelných. Jejich projekt Strawberry Fields Forever se obrací k palčivé otázce imigrace a otázkám mocenských vztahů mezi bohatým Západem a chudým Východem. Název odkazuje k problematice imigrantů, kteří často končí na řeckých jahodových polích v podmínkách novodobého otroctví.

Program festivalu Bazaar staví i na silných a již zavedených jménech evropského tanečního a pohybového divadla. Každý festivalový den nabídne dvojici představení, která akcentují celou škálu témat: problematický a nerovný vztah Západu a Východu (Old Chaos, New Order), otázku osobního vyrovnání s komunistickou minulostí vlastní rodiny a vlastní země (Mraky), delirium i repetitivnost tvůrčí práce (Work), sexuální identitu (Parallel), vyprázdněnost revolučních frází a symboliky (Victory Day) i neschopnost člověka navázat těžký vztah (Bakkheia).

bazaar_email_invitation_FINAL-1_(388x640)

V Parkhotelu Praha se uskuteční Dopolední fórum s podtitulem I Can’t Breathe. V jeho rámci  vystoupí několik zahraničních speakerů, kteří představí své vize výzkumu identity středoevropské, nadnárodní, sexuální a náboženské.

Festival doplní i dva workshopy určené odborné veřejnosti a studentům. Goran Sergej Pristaš na základě několika historických příkladů odkrývá rozmanité taktiky umělecké tvorby a otázky jejich (ne)porozumění na Západě. Rok Vevar a Simona Semenič se ve svém workshopu budou zabývat identitou a procesem jejího vytváření v kontextu uměleckého díla.

Projekt Identity.Move!, v jehož rámci se festival koná, je mezinárodní platformou pro podporu teoretického a uměleckého výzkumu identity na poli současného tanečního a pohybového umění a performance. Jedná se o dvouletý projekt podpořený z fondu EU Culture, jehož hlavními koordinátory jsou Goethe Institut ve Varšavě, Motus / Divadlo Alfred ve dvoře v Praze, Centre for Culture v Lublinu, East European Performing Arts Platform a State School of Dance v Aténách.

Festivalové akreditace a vstupenky na všechny akce v ceně 200 Kč (základní) a 100 Kč (snížené) pro studenty, seniory a držitele průkazů ZTP a ZTP/P jsou v prodeji na Goout.cz.

bazaar_program-1_(449x640)

Více na  www.identitymove.eu/bazaar a www.alfredvedvore.cz.

 

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..