Dvě výrazné choreografky Visegradské čtyřky v Praze

Praha hostila první ročník bienále múzických umění Performing V4, na kterém se představily Márta Ladjánszki z Maďarska a Magdalena Tuka z Polska

 

 

V PONCI se představily  výrazné choreografky Visegradské čtyřky v rámci festivalu Performing V4

Praha hostila ve dnech od 26. do 28. února 2015 první ročník bienále múzických umění Performing V4, na kterém se představily  vybraní umělci programu VARP-PA Mezinárodního visegrádského fondu. V PONCI uvedly  svá představení dvě výrazné choreografky – Márta Ladjánszki z Maďarska a Magdalena Tuka z Polska.

Bienále VARP-PA rezidentních umělců z oblasti múzických umění vznikla z iniciativy čtyř organizací: L1 Egyesület (Maďarsko), Nová síť o.s. (Česká republika), Art Stations Foundation (Polsko) a Trucsphérique, nezisková organizácia (Slovensko). Smyslem této akce je představit nejzajímavější umělce, kteří získali umělecké rezidence v rámci V4, a to jednou za dva roky. Jde o vybrané umělce, jejichž práce byla podpořena v rámci Rezidenčního programu pro umělce ze zemí visegrádské čtyřky Visegrad Artistic Residency Program for Performing Arts.

Bienále je koncipováno jakožto putovní: jednou za dva roky se bude konat ve vybrané zemi skupiny V4 a bude tak prezentovat výstupy VARP-PA programu v rámci celého regionu. Vytvoření platformy pro prezentaci vybraných umělců umožní nejen zviditelnění umělecké spolupráce ve visegrádském regionu, ale také bližší seznámení se s tvorbou zajímavých, talentovaných umělců a stavem současného umění ve střední Evropě. Smyslem je vytvořit prostor pro debatu s veřejností i profesionály ze zemí visegrádské čtyřky i v celoevropském kontextu. Tento projekt je reakcí na dosud chybějící platformu pro talentované umělce v oblasti múzických umění v daném regionu. Vzhledem k tomu, že se každé dva roky bude konat jinde, bude kladen důraz i na místní specifika vybrané země.

Divadelní a taneční představení i doprovodný program bienále (debaty, výstavy a jiné události) vybírají odborníci z řad partnerských organizací. Obě části akce mají vzdělávací aspekt a napomáhají k hlubšímu pochopení současných trendů v oblasti múzických umění v oblasti střední a východní Evropy jak veřejností, tak profesionály.

V rámci realizace prvního pilotního ročníku bienále v Praze vybrali členové poroty ze zemí V4 účastníky přehlídky z řad umělců, podpořených VARP-PA v letech 2012 – 2014, a to formou otevřeného výběrového řízení.

0007130f80ae13ea2af04cbe1a6a35bb

Program v divadle PONEC

27.2. | 20:00 | Márta Ladjánszki (HU): JOSHA – portrét – 

„Tělo je viditelným fyzickým aspektem lidské osobnosti“ (Mary Starks Whitehouse)

„Márta Ladjánszki se opět věnuje experimentu a do současné maďarské taneční scény vnáší cosi vzrušujícího a jedinečného. Témata, otázky a odpovědi, jež vyvěrají z jejího nitra a z nitra jejích rodičů, jsou hodny pozornosti.“ (úryvek z textu Ágoty Seszták)

„Být sám sebou? Je to vůbec možné? Stojí to za to? Josha se o to během šedesáti minut před tuctem lidí pokouší. Její upřímnost je dech beroucí a působivá, neboť být sám sebou na jevišti je to nejtěžší vůbec. Jen si to představte: žádná role ani kostým, za které by bylo možné se schovat. Jestliže se část těla třese, zkrátka se před zraky všech třese. Po všech stránkách je to silné představení.“ (Emese Kovács – Ellenfény 2012)

 

28.2. | 20:00 | Magdalena Tuka (PL): Ja Ja Ja Ne Ne Ne ‚Fight, fight – that’s all we can do‘

Wrestling je moje zamilovaná píseň, píseň svobody a show must go on!

Představení fyzického divadla, inspirované olympijským sportem – profesionálním zápasem a wrestlingem amerického stylu. Zápasení pro pobavení publika existuje odnepaměti. Vyhlášení zápasníci z Núbie se pro egyptské dobyvatele stali předmětem zábavy. Jednoduchá povaha sportu spolu s potenciálním nebezpečím (zranění, smrt) vyvolává v divákovi jedinečný zážitek. Vzdálenost mezi zápasníky a diváky je možné vnímat také jako vztah založený na síle.

Magda Tuka, Anita Wach (Pl):Fight, fight – that’s all we can

Foto: www.taniecpolska.pl

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..