Žijeme tajným životem ve vzpomínkách někoho jiného?

Mezinárodní divadelní společnost NIE se představí v NoD

 

 

Žijeme tajným životem ve vzpomínkách někoho jiného?

V NoD se znovu představí jedno z nejzajímavějších kosmopolitních divadel současnosti – mezinárodní divadelní společnost NIE. Tento zvláštní divadelní organismus představí 12. února v jediném uvedení hru Muzeum vzpomínek, která oživuje minulé zážitky prostřednictvím něžného příběhu s originální scénografií.

54ae53de4e053

Na své vzpomínky se nemůžeme zcela spoléhat, zároveň však neexistuje žádná jiná skutečnost než ta, kterou si neseme právě v nich. Každý okamžik, který prožijeme, získává na důležitosti jedině díky minulosti. Kdyby z našeho vědomí někdo vymazal minulost, ztratily by přítomnost a budoucnost veškerý význam. Od nicoty nás odděluje jen naše schopnost uchovávat věci v paměti.

Muzeum vzpomínek přiváží vlastní „přenosné“ muzeum vytvořené ze 70 m² kovových kartoték. Dva bratři, soused, učitelka a přítelkyně. Pět postav v tomto prostoru s něhou, humorem a s živou hudbou znovu skládá dohromady život, který skončil. Příběhy o člověku, jehož ztratili. O bratrovi, chlapci ze sousedství, první lásce.

Diváci sedí těsně u sebe v důvěrném, malém prostoru připomínajícím archiv a herce i příběhy mají doslova na dosah ruky. Po představení se rezavé zásuvky otevřou a z předmětů, jež v sobě skrývají, tak vznikne výstava. Místo se promění v malé muzeum, prostor, který jitří smysly a podněcuje k úvahám o našich vlastních životech a vzpomínkách.

Divadlo NIE je pro mě výjimečný mezinárodní mišmaš, podivný, magický a inspirující babylon. Člověk si při jeho sledování připadá jako Alenka v říši divů. Navíc v něm působili a působí výrazní čeští umělci, Iva Moberg, Tomáš Měcháček, Jiří Jelínek a další,” doplňuje Adam Halaš dramaturg Experimentálního prostoru NoD.

 

 

Přijďte se podívat na představení mezinárodního divadla NIE a nechte třeba i některé ze svých vzpomínek v našem Muzeu.

Vstupenky na představení Muzeum vzpomínek lze zakoupit v síti GoOut nebo každý všední den od 16:00 do 20:00 v Experimentálním prostoru NoD, Dlouhá 33, Praha 1.

Vstupenky: https://goout.cz/cs/listky/muzeum-vzpominek/ybd/

12. 2. 2015 / 20:00
Divadlo NIE: Muzeum vzpomínek

Hrají: Helder Deploige, Kieran Edwards, Guri Glans/Charlotte Grundt, Iva Moberg, Dagfinn Tutturen
Režie / koncept: Kjell Moberg
Hudba: Helder Deploige
Design: Katja Ebbel Frederiksen
Produkce: Iva Moberg, Guri Glans
Pomocná režie: Alex Byrne

 

Divadlo NIE je česko-anglicko-norské divadlo, ve kterém vystupují umělci nejen z Čech a Norska ale i z dalších evropských zemí (Anglie, Španělsko, Francie, Dánsko, Island…). Zakladatelé a vedoucí divadla NIE jsou Iva Moberg (CZ) a Kjell Moberg (N), oba absolventi pražské Divadelní akademie múzických umění. Za posledních 10 let divadlo NIE vytvořilo mnoho představení, která se hrají nejen v češtině a norštině, se kterými opakovaně divadlo vystoupilo jak v Norsku, v Čechách, tak i v dalších 23 zemích světa, na třech kontinentech.

 

 

Taneční magazín

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..