Vezme Vás meditace Kena Maie do nebeských výšin nebo do pekelných hlubin?

Ken Mai a jeho představení „Meditation“

 

 

 

 

Před nedávnem navštívil  ČR extravagantní, výrazný a neuchopitelný tanečník – Ken Mai, který vystoupil v divadelním sále Experimentálního prostoru NoD.

Je třeba zmínit, pro dokreslení čtenářovy představy, že Ken Mai se obléká jako žena, líčí si obličej, má dlouhé černé vlasy, v tanci využívá techniky butó a bojových umění, často jsou také kombinované zpěvem či akrobacií.

16

Foto Michaela Sv

Na začátku představení „Dhyana / Meditation“  ( věnované jedné z nejslavnějších indických svatých žen Anandamayi Ma)  stojí Ken ve své strašidelné masce, v kostýmu ženy a k navození dokonalé atmosféry  využívá efektní záře červených světel. Divák má vlastně pocit, že se ocitl v nějakém strašném  snu, jakoby se před ním otevíralo samo peklo. Tanec samotný  se  pak dá přirovnat k tanci čarodějky, či ženy, která možná u ohně zaklíná něco nebo někoho. Až se Vám svírá hrdlo. A právě tento obraz za chvíli přichází. Ken Mai představuje zničenou, ztrápenou, snad i mrtvou postavu, možná je to právě oběšenec.

8

Foto Michaela Sv

V určitých momentech je tanec spíše směsice představ, možná nějakých strašidelných a zlých, Ken Mai zoufale utíká proti zdi a snaží se utéct.

Ken Mai obratně využívá světlo, hudbu, hru stínů, jeho pohyby i ztvárnění jeho představ, právě tak jako vystoupení samo o sobě je působivé, technicky dokonalé a  vyvolává mrazení v zádech.

Jaká je naše představa o tanci? Je tanec líbivý? Pak tanec Kena Maie je strašidelný. Má být tanec v rychlém tempu? Ken Mai je pomalý až  ztrnulý. Měl by mít podle Vás tanec příběh? Potom u Kena najdeme příběh či smysl jen těžko. Doufáte, že Vás tanec bude povznášet? Ken Mai spíše děsí až mučí svým smutkem. Máte rádi skupinu a plný parket? Ken Mai je sám. Máte ještě nějaké představy o tanci? Ken Mai je nesplní.

KenMai_DhyanaMeditation_(c)AnaisBourquin

Foto Michaela Sv

Navzdory tomu všemu je  Ken Mai fascinující ve své odlišnosti. Přesto, nebo právě proto, přitahuje diváky. Sál je plný. Nikdo ani nehlesne. Diváci ho milují.
Když se po představení mihne mezi sedadly, diváci s ním nadšeně hovoří, Ken ja vtipný a milý.

Nutno přiznat, že Ken Mai patří mezi výjimečné taneční  osobnosti.

9 Ken Mai

Foto Michaela Sv
Ev a Smolíková

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..