Památník obětem ruské mafie visí v centru Prahy

Úspěšný český umělec a pedagog Jiří Černický v pondělí 20. října slavnostně odhalil svůj nový objekt Památník obětem ruské mafie

 

 

 

 

Jiří Černický vztyčil před ROXY Památník obětem ruské mafie

Úspěšný český umělec a pedagog Jiří Černický v pondělí 20. října slavnostně odhalil svůj nový objekt Památník obětem ruské mafie. Ten bude po dobu jednoho roku zdobit prostor nad křižovatkou ulic Dlouhá a Rybná. Vernisáž památníku je zároveň slavnostním zahájením týdenních oslav 22. narozenin prostor ROXY a NoD. Památník ve tvaru stylizované rakety symbolizuje připomínku obětí sovětské moci a ruské mafie.

_MG_9902 Památník zavěšený

Tato pietní stanice by měla sloužit k uctění věčné památky obětí sovětské moci, především ruské státní mafie. Mělo by jít o připomínku utrpení bezejmenných obětí, perzekuovaných bojovníků za svobodu a demokracii, kteří byli odstraněni, zavražděni, nenávratně zmizeli nebo museli emigrovat. Žáruvzdorné kapoty Prounů by měly být popsány jmény obětí,“ říká k dílu autor Jiří Černický.

V jeho vizi je raketa součástí větší vzpomínkové stanice, která by měla být instalována na oběžné dráze Země. V noci by ji mělo být možné vidět běžným dalekohledem a sloužit by měla jako mezinárodní orbitální stanice: „Objekt je koncipován tak, aby jej bylo možné v případě pravděpodobného, aktuálního přibývání nových a nových obětí doplnit o další Prouny. Takovým příkladem je i probíhající konflikt na Ukrajině.

proun1

Stanice by měla být financována z ruských státních zdrojů, tedy i ze zdrojů mafie.

Objekt představující raketu na oběžné dráze lze chápat z různých úhlů pohledu, ale především jako symbol vyvolávající zamyšlení nad vývojem naší civilizace, nad vyhrocenými politickými situacemi, nad etickými vztahy nebo také nad ekologickými problémy vyvolanými zásahy techniky do přírody a lidskou bezohledností a neprozíravostí,“ doplňuje další významy nové plastiky kurátor Galerie NoD Jiří Machalický.

Po pondělní slavnostní vernisáži Památníku obětem ruské mafie pokračuje narozeninový program BE 22 v celém domě na Dlouhé 33. Vernisáže doplní zahraniční DJ“s, koncerty tuzemských i světových kapel a originální divadelní představení.

cernicky_proun3

 

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..